Trwa ładowanie...

Sondaż wśród warszawiaków nt. wycinki drzew. Dbamy o przyrodę?

Stołeczny ratusz przeprowadził wśród warszawiaków sondaż na temat wycinki drzew. Wyniki pokazują, jak ważna jest zieleń jest dla mieszkańców. Zasadność wycinki drzew oceniają w zależności od inwestycji.

Sondaż wśród warszawiaków nt. wycinki drzew. Dbamy o przyrodę?Źródło: East News
dnawdde
dnawdde

Sondaż zrealizowano w dniach od 7 do 12 lutego. Padły w nim m.in. pytania o planowaną wycinkę drzew wzdłuż ul. Wybrzeże Helskie. W tym miejscu ma być zbudowane zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Większość warszawiaków przyznała, że budowa zabezpieczenia uzasadnia wycinkę drzew.

O planowanej wycince słyszała mniej niż połowa (45%) mieszkańców Warszawy. Ponad połowa (54%) o niej nie słyszała. Wśród młodych respondentów, w wieku 20–24 lat niewiedzę zadeklarowało aż 79%.

Warszawiaków, którzy słyszeli o wycince zapytano o ocenę decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie. Trzaskowski postanowił, że inwestycja będzie realizowana, ale w zmienionym kształcie. Liczba wyciętych drzew będzie ograniczona do niezbędnego minimum. Nie powstaną też nowe miejsca parkingowe. Zdaniem 44% respondentów taka decyzja prezydenta była „zdecydowanie właściwa”, a 40% oceniło ją jako „raczej właściwą”. Negatywnie oceniło ją tylko 12% respondentów.

Zdecydowana większość, aż 80% pytanych uważa, że budowa infrastruktury przeciwpowodziowej uzasadnia wycinkę drzew. Przy tym 34% zadeklarowało, że „zdecydowanie tak”, a 46% - że „raczej tak”. Tylko 18% ankietowanych stwierdziło, że budowa infrastruktury przeciwpowodziowej nie uzasadnia wycinki.

Zobacz także: Ścinali drzewo. Tego nie przemyśleli

"Tak" dla transportu

Podobny rozkład opinii widać w przypadku rozwoju infrastruktury transportu publicznego. 73% respondentów stwierdziło, że budowa metra, tramwaju czy linii kolejowej uzasadnia wycinkę. Przeciwnego zdania było 25% ankietowanych.

dnawdde

Nieco mniejszy odsetek warszawiaków (66%) uważa, że budowa nowej instytucji użyteczności publicznej (szpital, szkoła) uzasadnia wycinanie drzew. Innego zdania było 31% respondentów.

Podobna liczba mieszkańców Warszawy (60 %) uważa, że budowa nowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej nie uzasadnia wycinki drzew. Przy tym 38% uważa, że „raczej nie” a 22% że „zdecydowanie nie”.

"Nie" dla inwestycji komercyjnych

Negatywne są też opinie w przypadku inwestycji komercyjnych (budowa siedzib firm, obiektów usługowych). Aż 88% respondentów stwierdziło, że to nie jest uzasadnienie dla wycinania drzew.

Niemal równo podzielone są głosy w przypadku budowy nowych ulic. Tyle samo warszawiaków uważa, że budowa nowej drogi uzasadnia wycinkę, co że nie uzasadnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dnawdde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnawdde
Więcej tematów