Trwa ładowanie...

Słodki tramwaj i charytatywny bieg na rzecz cukrzykow

Biegacze wystartują po północy, sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza.

Słodki tramwaj i charytatywny bieg na rzecz cukrzykow
d1v45vq
d1v45vq

W nocy z piątku na sobotę w Warszawie odbędzie się charytatywny bieg na rzecz cukrzyków. Jego organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć, że cukrzycy typu 2 można zapobiegać przez zdrową dietę i aktywność fizyczną. W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.

Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, związanych z trybem życia i dietą. Ok. 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby stanowi cukrzyca typu 2, której główne przyczyny to nadwaga i otyłość, brak ruchu i starzenie się społeczeństwa.

Z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy organizowane są rozmaite wydarzenia propagujące zdrowy styl życia. Jednym z nich jest II Wielki Nocny Bieg Programu "PoZdro!".

Biegacze wystartują po północy, sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza. Bieg będzie trwał 24 minuty, a liczba przebiegniętych przez nich kilometrów przełoży się na kwotę przekazaną ośrodkom, na rzecz których odbywa się tegoroczna impreza - Fundacji Diabeciaki "Pomoc Młodym Diabetykom" w Łodzi oraz Poradni Diabetologicznej przy Instytucie Matki I Dziecka w Warszawie. Na cele charytatywne zostaną również przekazane środki z opłaty wpisowej.

d1v45vq

Podczas biegu dostępny będzie bufet z herbatą, foto-namiot oraz namiot do malowania uczestników odblaskowymi farbami; każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet startowy.

Dzięki Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy podczas biegu będzie obecny DIABETOBUS, gdzie w godz. 22-2 będzie można bezpłatnie wykonać badania: pomiar ciśnienia, poziom cukru oraz hemoglobina glikowana.

Pakiety startowe będzie można odbierać od godz. 22.30; zakończenie imprezy zaplanowano ok. godz. 1.15. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.po-zdro.pl/bieg/. Program PoZdro! jest programem profilaktycznym realizowanym przez Fundację Medicover. Jego celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów przez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2.

Inna atrakcja organizowana z okazji Światowego Dnia to SŁODKI TRAMWAJ, który będzie jeździł po Warszawie w sobotę, w godz. 10-15. Jest to inicjatywa Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.

d1v45vq

Tramwaj jeździć będzie po trasie Ochota - Śródmieście - Praga - Śródmieście - Ochota, przejazd będzie bezpłatny, a w trakcie przejażdżki będzie można m.in. skontrolować poziom cukru we krwi.

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) na świecie na cukrzycę cierpi ok. 366 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz IDF liczba chorych będzie dramatycznie rosła - w 2030 r. może ich być 550 mln, a w Polsce prawie 5 mln. Obecnie w Polsce choruje co najmniej 3 mln osób, ale u jednej trzeciej choroba nie jest zdiagnozowana - wynika z raportu "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce".

W rankingu IDF Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania cukrzycy - za Rosją, Portugalią i Cyprem.

d1v45vq

Zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 24. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest "Zdrowy styl życia i cukrzyca: Zdrowe żywienie jest prawem, nie przywilejem. Działajmy już dziś, by zmienić jutro".

(Źródło: PAP)

d1v45vq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v45vq
Więcej tematów