Sinice nie tylko nad Bałtykiem. Zalew Zegrzyński z zakazem kąpieli
Na mazowieckie kąpieliska dotarła plaga sinic. Groźne bakterie pojawiły się w wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Zamknięto już trzy miejsca nad zbiornikiem. Sanepid zabronił korzystania z plaży w Wieliszewie, Serocku i Nieporęcie.
Legionowski Sanepid przeprowadził badania stanu wody w Zalewie Zegrzyńskim. Ich wynik może zasmucić plażowiczów. Zakwit niebezpiecznych sinic zmusił Powiatowy Inspektorat Sanitarny do zamknięcia trzech stanowisk - nieczynne jest kąpielisko przy ul. 600-lecia w Wieliszewie, "Dzika Plaża" w Nieporęcie oraz kąpielisko w Serocku.
- Ostrzegamy przed wchodzeniem do wody przez megafony. Na plażach są też podniesione czerwone flagi, co oznacza zakaz kąpieli i obecność ratowników. W sumie kąpielisk strzeże ośmiu ratowników. Czterech w Nieporęcie i po dwóch w Serocku i Wieliszewie - informuje Prezes Legionowskiego WOPR, Krzysztof Jaworski (se.pl).
Z kolei Joanna Narożniak z mazowieckiego Sanepidu w rozmowie z Radiem dla Ciebie przekonywała, że problem sinic nie dotyczy jedynie Zalewu Zegrzyńskiego. Ostrzegała przed kąpielą w Zalewie Borki w Radomiu oraz Ośrodku Rekreacyjnym "Zalew" w Szydłowcu.
Inspektorat w Legionowie zaplanował przeprowadzenie następnych badań stanu wody w Zalewie Zegrzyńskim na 30 lipca. Jeżeli sinice nadal będą zagrażać zdrowiu kąpiących, plaże pozostaną zamknięte do odwołania.
Sinice - co to?
Cyjanobakterie, zwane potocznie sinicami, to organizmy samożywne, które gwałtownie namnażają się w wodzie pod wpływem nasłonecznienia, wysokiej temperatury i braku wiatru. Występują przy powierzchni wody i zabarwiają ją na zielono. W okresie zakwitu sinice tworzą gęste smugi, a nawet grube kożuchy piany o galaretowatej konsystencji.
Sinice - czym grozi kąpiel?
Organizmy te wydzielają substancje toksyczne dla ludzi. Kąpiel w wodzie nasyconej sinicami może spowodować wysypkę, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, gorączkę oraz bóle mięśni i stawów.
Groźny dla zdrowia może być nawet wdychanie powietrza unoszącego się nad kąpieliskiem, w którym zakwitają sinice. Niebezpieczny jest kontakt ze skórą oraz przedostanie się cyjanobakterii wraz z wodą do przewodu pokarmowego. Najbardziej narażone na nieprzyjemne objawy są dzieci. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, czy kąpią się w miejscach wolnych od sinic.
Dzięki staraniom Państwowej Inspekcji Sanitarnej został uruchomiony internetowy Serwis Kąpieliskowy, gdzie można sprawdzić aktualny stan wody na najpopularniejszych kąpieliskach w całej Polsce. Interaktywna mapa dostępna jest pod tym linkiem.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl