RegionalneWarszawaSGH burzy budynek F. Co stanie w jego miejscu? [WIZUALIZACJE]

SGH burzy budynek F. Co stanie w jego miejscu? [WIZUALIZACJE]

Prace związane z rozbiórką budynku F rozpoczęły się na początku maja i potrwają 22 tygodnie.

SGH burzy budynek F. Co stanie w jego miejscu? [WIZUALIZACJE]
Karol Lewandowski

18.07.2016 17:30

Trwająca od maja rozbiórka budynku F wzbudza w Warszawie pytania o przyszłość zabytkowego kampusu najstarszej uczelni ekonomicznej w Polsce. *Placówka zdecydowała, że gmach stojący przy Al. Niepodległości jest w tak złym stanie, że nie opłacało się go remontować. Co zatem powstanie w miejscu charakterystycznego białego wieżowca? *

Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy dwóch koncepcji rozwoju kampusu zleconych przez uczelnię. Zdaniem prof. Marka Bryxa - prorektora SGH ds. zarządzania, kierownika Zakładu Miasta Innowacyjnego SGH - z powodu konieczności ochrony konserwatorskiej zabytkowych obiektów, nie uda się zastąpić dotychczasowego budynku nowym.

Wielofunkcyjny kampus

- Przymusowa rozbiórka budynku F to doskonała okazja by zaproponować rozwiązania spełniające oczekiwania dzisiejszych studentów, wykładowców i jednocześnie przyłożyć rękę do rewitalizacji kwartału al. Niepodległości, ul. Batorego i Rakowieckiej - mówi prof. Bryx. - Pierwotny, unikatowy pomysł Jana Koszczyca Witkiewicza nigdy nie został zrealizowany w pełni i teraz jest okazja, żeby do niego nawiązać. SGH potrzebuje nie jednego budynku, lecz kompletnego rozwiązania architektonicznego o dopełniających się funkcjach. Chcemy, aby w odnowionym kampusie we wspólnej przestrzeni bliżej siebie znaleźli się naukowcy, praktycy i studenci. Rozproszone po Mokotowie jednostki naukowe, sale wykładowe i akademiki trzeba zbliżyć do siebie. Przeanalizowaliśmy doświadczenia wielu uczelni i wiemy, że wielofunkcyjny kampus da uczelni impuls do dalszego rozwoju. Wpłynie też znakomicie na poprawę wizerunku Mokotowa i Warszawy.

Koncepcje rozwoju kampusu, które możemy obejrzeć, nie są gotowymi projektami - informuje portal nowawarszawa.pl. Zostały stworzone po to, by łatwiej można było sobie wyobrazić, jak może zmienić się ta przestrzeń . Pomysły opublikowane lipcu 2016 r. przygotowały dwa zespoły młodych architektów.

2. Zespół w składzie: Anita Frączyk, Alicja Dąbrowska i Anna Klochowicz

**

**

**

**

**

**

(Fot. nowawarszawa.pl)

Prace związane z rozbiórką rozpoczęły się na początku maja i potrwają 22 tygodnie.

Źródło: (nowawarszawa.pl)

Obraz
planyprojektyrozbiórka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)