Trwa ładowanie...

Samorządowcy spotkali się z wicepremier J. Emilewicz

We wtorek przedstawiciele Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich spotkali się z wicepremier Jadwigą Emilewicz. Tematem rozmowy była organizacja wyborów prezydenckich. Przedstawiciele zadeklarowali chęć przeprowadzenia wyborów w zgodzie z konstytucją.

Samorządowcy spotkali się z wicepremier J. EmilewiczŹródło: PAP
ddu8fwi
ddu8fwi

Jak ocenił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze.

– Do tej pory byliśmy nazywani „rebeliantami”, byliśmy obwiniani o to, że z naszej winy wybory nie zostały przeprowadzone. Dzisiaj odbyliśmy bardzo dobrą dyskusję, ponieważ uważamy, że wybory trzeba przeprowadzić. Musimy natomiast zrobić to w taki sposób, by były powszechne, tajne i bezpośrednie. Musimy zadbać o to, by były zgodne z konstytucją – mówił Jaśkowiak.

– Gdyby dzisiaj rozpoczęty dialog rząd chciał prowadzić wcześniej, wówczas można by uniknąć chaosu, związanego z wyborami, zarządzonymi na 10 maja – ocenił z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Również prezydent Sopotu Jacek Karnowski podkreślał, że najważniejsze jest, aby nadchodzące wybory prezydenckie przeprowadzone zostały zgodnie z konstytucją. - Dlatego duża część naszego dzisiejszego spotkania poświęcona była sprawom technicznym, związanym m.in. z możliwym łączeniem komisji wyborczych i organizacją samego głosowania, a także o niezbędnym do przeprowadzenia tego głosowania sprzęcie – wyjaśnił.

ddu8fwi

Samorządowcy podkreślali wagę spotkania z wicepremier. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zauważyła, że po raz pierwszy w historii tego rządu samorządowcy zostali zaproszeni do poważnej rozmowy i konsultacji.

– To chyba najważniejszy wniosek, płynący z dzisiejszego spotkania: władza wykonawcza tu, w Warszawie, dostrzegła, że ważnym elementem władzy publicznej w Polsce jest władza samorządowa – dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

ddu8fwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddu8fwi
Więcej tematów