"Sak Yan" - wystawa o najstarszej tradycji tatuowania na świecie
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza pod koniec listopada
Tradycja tatuowania w Azji Południowo-Wschodniej jest jedną z najstarszych na świecie, sięgającą korzeniami trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. W Tajlandii, pamięć o świętych liniach przodków nie została utracona i nadal jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Sak Yan (taj. sak oznacza „nakłucie” czy „dźgnięcie”, natomiast yan, yant, yantra „święty symbol”) jest częścią synkretycznej religii Tajów wywodzącą się z najstarszych wierzeń animistycznych oraz braminizmu i buddyzmu. Mistrzowie tatuażu (ajarnowie) czuwając nad ciągłością tych świętych tradycji. W zaciszu swoich prywatnych [sanktuariów](https://teleshow.wp.pl/sanktuarium-6029224837911681c) (samnak lub samnak sak) dekorują ciała swoich uczniów (luksit)i oddanych wyznawców magicznymi wzorami (yantrami lub yan) przy pomocy dużych, przypominających igłę narzędzi do tatuowania.
Zobaczcie też: Wystawa BMW Art Car! [ZDJĘCIA]
Sak Yan wymyka się dzisiejszemu postrzeganiu zjawiska tatuażu. Dla wyznawców jest odpowiedzią na życiowe problemy, z jakimi zwracają się do mistrza. Pojawiające się na skórze mistyczne zwierzęta i bóstwa, otoczone mantrą czy świętym zaklęciem katha, są niczym talizman, mający zapewnić siłę, odwagę, powodzenie w miłości czy ochronę przed ranami. Te potężne symbole są nośnikiem wszechmocnej magii (sayasart), która przenika ludzkie ciało, zmieniając życie. Każdy uczeń musi jednak przestrzegać reguł ustalonych przez mistrza. W przeciwnym wypadku tatuaż straci moc i stanie się jedynie trwałym rysunkiem na skórze.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentuje na wystawie* fotografie autorstwa Matthieu Duquenoisa*, który zjawiskiem tatuażu zajmuje się od 2006 roku, zarówno jako badacz, jak i praktyk. Był tatuowany przez ponad 25 mistrzów Sak Yan. Jest drugim Europejczykiem, który dostąpił zaszczytu zostania ajarnem, czyli mistrzem tatuażu tajskiego. Błogosławieństwo otrzymał od Phra Ajarn Manna i nieżyjącego już Ajarn Thonga, którym ta wystawa jest dedykowana. Dzięki niezwykłym fotograficznym portretom Ajarna Matthieu odkryjemy duchowy świat mistycznych wierzeń i rytuałów oraz świętej ikonografii Sak Yan. Zaprezentowane zostaną także narzędzia do tatuowania z muzealnej kolekcji.
Ajarn Matt wraz z żoną Ajarn Rung będą gośćmi Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Warsaw Tattoo Convention. Podczas konwencji 29-30 listopada zademonstrują tradycyjną tajską technikę tatuowania na ciałach mieszkańców Warszawy.
Wystawa: Sak Yan – magia tajskiego tatuażu
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24
29.11.2014 – 11.01.2015
Wernisaż wystawy odbędzie się 28.11.2014 o godz. 18.00. Wystawę można będzie oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00. WSTĘP WOLNY.
Kurator wystawy: Tomasz Madej
Strona wystawy: www.sakyan.pl