RegionalneWarszawaRozpoczyna się 14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. W programie ponad 30 pozycji

Rozpoczyna się 14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. W programie ponad 30 pozycji

Na pokazie filmu o Sugiharze, nazywanym japońskim Schindlerem, będzie obecny także reżyser filmu i występujący w nim aktorzy. W filmie wystąpili m.in. Borys Szyc i Agnieszka Grochowska.

Rozpoczyna się 14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. W programie ponad 30 pozycji
Karolina Kołodziejczyk

21.11.2016 07:07

Premiera "Persony non grata", produkcji w reż. Cellina Glucka o Chiune Sugiharze, jedynym japońskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, zainuaguruje w poniedziałek wieczorem 14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Pokaz filmu zaplanowano, jak powiedział Ignacy Strączek, wicedyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Ignacy Strączek, jest jednym z elementów obchodów 40. rocznicy powołania Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Gośćmi premiery będzie, jak zapowiedział, korpus dyplomatyczny oraz zarząd Towarzystwa, w tym prezeska, Anna Stupnicka-Bando. Na pokazie filmu o Sugiharze, nazywanym japońskim Schindlerem, będzie obecny także reżyser filmu i występujący w nim aktorzy. W filmie wystąpili m.in. Borys Szyc i Agnieszka Grochowska.

Bohaterami tegorocznej edycji imprezy są Martin Landau i Tad Taube. Działacze zasłużeni dla kultury zostaną nagrodzeni Honorową Kamerą Dawida 2016. Taube - prezes Fundacji Taubego na Rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, Fundacji Koret i konsul honorowy RP w rejonie Zatoki San Francisco - został wyróżniony "w uznaniu jego wkładu w kulturę żydowską, filantropię, a także za współutworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN". Landaua - amerykańskiego aktora, producenta filmowego i telewizyjnego, laureata Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową w filmie "Ed Wood" (1994) - doceniono z kolei za "całokształt twórczości oraz w uznaniu jego niezapomnianych i kultowych bohaterów, których stworzył w filmach i telewizji".

Prezentowane filmy powalczą o tytuł najlepszego i Grand Prix - Kamerę Dawida, a także w kilku innych kategoriach - m.in. najlepszy reżyser, aktor, aktorka, scenarzysta i operator. Swój ulubiony film wybierze również publiczność. Produkcje będą rywalizowały ze sobą w czterech konkursowych sekcjach: pełnometrażowa fabuła, pełnometrażowy dokument, krótkometrażowa i krótkometrażowy dokument.

W kategorii "pełnometrażowy film fabularny" widzowie przedpremierowo zobaczą m.in. wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym w Locarno film "Fritz Bauer kontra państwo" w reż. Larsa Kraumego o rozliczaniu zbrodniarzy nazistowskich. W konkursie znalazła się też "Niepamięć", historia starszego mężczyzny, który poszukuje osoby odpowiedzialnej za śmierć swoich bliskich w Auschwitz. W filmie w reż. zagrali Christopher Plummer oraz Martin Landau.

Izraelskie kino w konkursie będzie reprezentował nagrodzony w Cannes "Dzień po żałobie" (reż. Asaph Polonski), a argentyńskie "Dziesiąty mężczyzna" (reż. Daniel Burman) - film o Arielu próbującym pochylić się nad swoimi żydowskimi korzeniami, które poróżniły go z ojcem. W koprodukcji czterech krajów, powstał z kolei konkursowy, powstały na podstawie tekstu siedmiogrodzkiego pisarza Eginalda Schlattnera "Kogut ze ściętą głową" w reż. Radu Gabrei.

W sekcjach dokumentalnych zobaczymy m.in. kanadyjskiego kandydata do Oscara 2016 "Claude Lanzmann: Specters of the Shoah" w reż. Adama Benzine’a; "Przetrwać Skokie" (reż. Eli Adler) - dokument o neonazistowskim marszu, który miał się odbyć pod koniec lat 70. XX w. w miasteczku Skokie w stanie Illinois, zamieszkiwanym przez dużą grupę ocalonych z Holokaustu oraz polsko-amerykańską produkcję "Przy Planty 7/9" (reż. Michał Jaskulski i Lawrence Loewinger) poświęconą pamięci o pogromie kieleckim.

Zorganizowany wspólnie z Jewish Community Center (JCC) w ramach części kulinarnej pokaz filmu "Humus!" w reż. Orena Rosenfelda, o jednej z najbardziej znanych izraelskich - i bliskowschodnich w ogóle - potraw, także ma przybliżyć uczestnikom festiwalu żydowską i izraelską kulturę.

- W ramach festiwalu staramy się skupiać na jak największej liczbie aspektów kulturowych i historycznych, żeby pokazywać Izrael i diasporę w sposób pełny, a nie tylko przez pryzmat religii, języka czy Holokaustu - powiedział Strączek.

Łącznie w programie znalazło się ponad 30 filmów.

Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w siedzibie JCC Warszawa. Impreza potrwa do niedzieli.

Szczegóły na stronie http://www.wjff.pl/pl

Źródło: PAP

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)