Trwa ładowanie...
gala
31-08-2017 13:16

Rozdano Feliksy Warszawskie

Rozdano Feliksy Warszawskie
d4d0z6i
d4d0z6i

Feliksy Warszawskie – najbardziej prestiżowe nagrody teatralne stolicy - otrzymały m.in. kreacje Wiktorii Gorodeckiej, Marcina Hycnara oraz Dawida Ogrodnika. Specjalną nagrodę za całokształt twórczości odebrał Maciej Englert.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z formułą konkursu, mogą ubiegać się tylko stołeczne sceny. Jurorzy mogą głosować na wybranych artystów za wyjątkiem tych, którzy pochodzą z ich macierzystych teatrów .* Dotychczasowi laureaci to dzisiaj już grono kilkudziesięciu twórców teatralnych stolicy, w tym reżyserów i aktorów, nagrodzonych za role pierwszo- i drugoplanowe, debiuty i najlepsze reżyserie.* Dzięki osobowemu charakterowi nagród, najbardziej spektakularne osiągnięcia scen bieżącego sezonu mają szanse być wyróżnione imiennie, promując w ten sposób od ponad 15 lat nie tylko samych artystów, ale przede wszystkim sztukę teatru i jej najlepsze kreacje.

Jury tegorocznego konkursu spośród wielu znakomitych ról i spektakli sezonu 2012/2013 wybrało ostatecznie 6 laureatów w poszczególnych kategoriach.

W gronie uhonorowanych znaleźli się:

  1. Wiktoria Gorodeckaja za rolę Magorzaty w spektaklu „Królowa Margot” wg Alexandre’a Dumasa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym (najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca).
  2. Marcin Hycnar za rolę Karola IX w spektaklu „Królowa Margot” wg Alexandre’a Dumasa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym (najlepsza pierwszoplanowa rola męska).
  3. Beata Fudalejza kreację Maryny w spektaklu „Pożegnania” Stanisława Dygata w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Narodowym (najlepsza drugoplanowa rola kobieca).
  4. Bartłomiej Bobrowski, odtwórca roli Ariela w spektaklu „Burza” Williama Shakespeare’a w reżyserii Igora Gorzkowskiego w Studiu Teatralnym Koło/Teatrze Ochoty (najlepsza drugoplanowa rola męska).
  5. Dawid Ogrodnikza rolę Łukasza w spektaklu „Nietoperz” na motywach „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa w reżyserii Kornéla Mundruczó w TR Warszawa (najlepszy młody aktor, aktorka bądź reżyser).
  6. Grzegorz Wiśniewski za spektakl „Królowa Margot” wg Alexandre’a Dumasa w Teatrze Narodowym (najlepsza reżyseria)
d4d0z6i

Feliksem specjalnym uhonorowany został Maciej Englert w uznaniu wieloletniego dorobku artystycznego reżysera oraz ogromnego zaangażowania na rzecz teatru.

Feliksy Warszawskie, przyznawane od 1999 roku reżyserom i aktorom za spektakle, których premiery odbyły się w Warszawie w poprzednim sezonie, to najbardziej prestiżowe wyróżnienia.

Honorowa funkcja gospodarza i zaszczyt organizacji przypadła w tym roku Teatrowi Narodowemu i, już po raz drugi, Teatrowi Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie. Uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu, odbyła się w Polonia Palace Hotel i zgromadziła pod jednym dachem wielu ludzi teatru.

Zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości. Kto przybył na galę rozdania Feliksów Warszawskich? Zobaczcie w naszej galerii.

d4d0z6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d0z6i
Więcej tematów