Trwa ładowanie...

Romuald Lipko nie żyje. Ostatni koncert z Budką Suflera w Warszawie zagrał w październiku 2019 r.

W wieku 69 lat zmarł Romuald Lipko, muzyk i współzałożyciel Budki Suflera, autor wielu ważnych dla historii polskiej muzyki utworów. Kompozytor i multiinstrumentalista zmagał się z chorobą nowotworową. Po raz ostatni wystąpił przed warszawską publicznością w październiku ubiegłego roku.

Romuald Lipko nie żyje. Ostatni koncert z Budką Suflera w Warszawie zagrał w październiku 2019 r.Źródło: East News, fot: Artur Zawadzki/REPORTER
d2579ry
d2579ry

Informację o odejściu Romualda Lipki przekazali jego przyjaciele z zespołu Budka Suflera.

"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów” – napisali najbliżsi muzyka.

Romuald Lipko nie żyje. Współtworzył Budkę Suflera

Romuald Lipko założył Budkę Suflera wraz z Krzysztofem Cugowski w 1974 r. w Lublinie. Zmarły muzyk był najpierw basistą zespołu, a potem grał na instrumentach klawiszowych.

d2579ry

Skomponował szlagierowe przeboju Budki Suflera, jak chociażby: "Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Ratujmy co się da", "Bal wszystkich świętych" czy "Cień Wielkiej Góry". Ta ostatnia kompozycja zajęła ostatnio 3. miejsce w plebiscycie Polskiego Radia zorganizowanym z okazji 95-lecia rozgłośni.

ZOBACZ: "Absolutny skandal!". Bogdan Zdrojewski o decyzji Andrzej Dudy

Romuald Lipko współpracował również z innymi artystami polskiej sceny muzycznej. Dla Anny Jantar skomponował "Nic nie może wiecznie trwać", dla Urszuli - "Dmuchawce, latawce, wiatr", a dla Maryli Rodowicz - "Tak nam słodko, tak nam gorzko".

Budka Suflera zakończyła działalność w 2014 r. po 40 latach obecności na polskiej scenie. Muzycy zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

d2579ry

Od 2015 roku Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował bądź współpracuje tworząc nowe projekty muzyczne.

Romuald Lipko nie żyje. Pożegnał się ze sceną w 2019 r.

W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła z serią koncertów w 45. rocznicą powstania zespołu. Do składu jako wokalista dołączył Robert Żarczyński.

W ramach trasy "45 lat. Powrót do korzeni!" Budka zagrała w największych halach w Polsce: w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach i rodzinnym Lublinie. Wystąpili również na Torwarze w Warszawie.

d2579ry

Fani Budki Suflera po koncercie w stolicy zapewniali, że Romulad Lipko, pomimo zmagania z nowotworem, tryskał humorem. "Dziadkami" nazwał swoich kolegów z zespołu. Trzygodzinne wydarzenie zostało gorąco przyjęte przez publiczność

Kilka miesięcy temu Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą – podkreślał – wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2579ry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2579ry
Więcej tematów