Roboty, stymulatory serca i stoły operacyjne. Kolejna edycja Pikniku Naukowego
W Pikniku weźmie udział ponad 212 instytucji, które zaprezentują przeszło 900 pokazów.
Stoły operacyjne, zabiegi wszczepiania organów, endoskopy penetrujące najbardziej niedostępne zakątki organizmu. Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, Smartfony wykrywające ataki epilepsji, aplikacje monitorujące hałas i mierzące tętno - tegoroczny Piknik Naukowy 7 maja przybliży uczestnikom związki nauki z naszym zdrowiem. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Narodowym i potrwa od godz. 11.00 do 20.00. Wstęp jest wolny.
O niebywałym postępie w medycynie ostatnich dziesięcioleci najlepiej świadczy przeciętna długość ludzkiego życia. Na początku dwudziestego wieku było to zaledwie 31 lat, raptem trzy lata więcej niż przed wiekami w starożytnej Grecji. Dziś żyjemy przeciętnie aż 36 lat dłużej. Coraz łatwiej i skuteczniej ingerujemy w ludzkie ciało. Wymieniamy organy, wszczepiamy endoprotezy i rozruszniki serca. Tak rewolucyjny niedawno zabieg, jak wymiana soczewki oka, jest dziś wykonywany rutynowo niemal na całym świecie.
Technologia zrewolucjonizowała możliwości medycyny. Na Pikniku uczestnicy poznają ratującego życie robota chirurgicznego, dowiedzą się, jak często należy myć ręce, przyjrzą się pasożytom i zbadają, na co chorowali starożytni. Porozmawiają także o uprawianiu sportu z wszczepionym stymulatorem serca, odkryją potencjał kleszczy w leczeniu i samodzielnie stworzą maść cynkową. "Spróbujemy rozpoznać drzewo po jego zapachu, policzymy, ile wysiłku potrzeba by spalić zjedzoną tabliczkę czekolady. Będziemy sterować sztucznym sercem i sprawdzimy, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty. Wypróbujemy interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów. Przekonamy się, jak ważna podczas operacji jest neuronawigacja. Dowiemy się, na co chorowali prehistoryczni ludzie i… dinozaury" - zachęcają organizatorzy.
W Pikniku weźmie udział ponad 212 instytucji, które zaprezentują przeszło 900 pokazów, dotyczących zjawisk z zakresu medycyny i innych dziedzin nauki. Wspólnie pokażą, jak nauka i technika torują drogę postępowi w medycynie i ochronie zdrowia. Oraz odwrotnie, jak walka o życie i zdrowie ludzi stymuluje rozwój pozostałych nauk.