Reforma edukacji. Warszawa z nową siecią szkół
Rada Warszawy przyjęła zmiany w sieci szkół w stolicy.
Rada Warszawy podjęła w czwartek decyzje o zmianach w sieci szkół w stolicy w związku reformą oświaty. 53 samodzielne gimnazja prowadzone przez miasto zostaną nowymi szkołami podstawowymi, w stolicy będą 252 szkoły podstawowe prowadzone przez samorząd.
Po zaopiniowaniu przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Rada przyjęła w czwartek dwie ostateczne uchwały: jedną dotycząca szkół podstawowych, drugą - szkół ponadpodstawowych i specjalnych. Uchwały intencyjne ws sieci szkół rada miasta podjęła na początku lutego.
Na sesji poinformowano, że kurator zgłosił tylko drobną techniczną poprawkę i uchwały uznaje się za zaopiniowane pozytywnie.
Reforma edukacji wprowadza 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.
Zgodnie przyjętymi w czwartek przez Radę Warszawy uchwałami, od 1 września 2017 r. nowa sieć szkół podstawowych w Warszawie prowadzonych przez samorząd będzie obejmowała 252 szkoły podstawowe, w tym 211 dla dzieci i młodzieży, trzy szkoły dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.
53 gimnazja zostaną przekształcone w nowe szkoły podstawowe, w tym 32 dla dzieci i młodzieży, 2 dla dorosłych, 19 szkół specjalnych. Osiem gimnazjów zostanie przekształconych w szkoły ponadpodstawowe (7 ogólnodostępnych, 1 szkoła specjalna).
64 gimnazja zostaną włączone do obecnie funkcjonujących szkół podstawowych (46 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych, 17 specjalnych). 29 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych (27 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych, 1 specjalna).
115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód szkolny. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do I klas.
Ustawa Prawo Oświatowe daje wiele możliwości przekształcania szkół w ramach reformy edukacji. Zespół szkół, w skład którego wchodzi dotychczasowa 6-letnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, stanie się z mocy prawa 8-letnią szkołą podstawową. Pozostałe gimnazja mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, w liceum, technikum, szkołę branżową lub mogą zostać włączone do któregoś z nowo powstałych typów szkół.
Zmiany w warszawskich szkołach
Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły należeć będzie do kompetencji samorządu prowadzącego gimnazjum, osoby prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.
W dzielnicy Bemowo jedno gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej, a z trzech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe. Jedno gimnazjum zostanie zlikwidowane niezależnie od reformy oświaty. Na Białołęce jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, a jedno do szkoły podstawowej. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.
Na Bielanach pięć gimnazjów zostanie włączonych do liceów, cztery do szkół podstawowych. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe. Na Mokotowie cztery gimnazja zostaną włączone do liceów, osiem do szkół podstawowych. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe licea. Na Ochocie trzy gimnazja zostaną włączone do liceów, dwa do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Pradze Południe dwa gimnazja zostaną włączone do liceów, cztery do szkół podstawowych. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.
Na Pradze Północ jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, jedno do technikum, dwa do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa. W Rembertowie dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa. W Śródmieściu siedem gimnazjów zostanie włączonych do liceów, jedno do technikum, cztery do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Targówku jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.
W Ursusie jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, jedno do szkoły podstawowej. Z dwóch gimnazjów powstaną szkoły podstawowe. Na Ursynowie trzy gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa, a z jednego nowe liceum. W Wawrze jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, pięć do szkół podstawowych. W Wesołej dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa.
Na Wilanowie dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. We Włochach dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Woli jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, trzy do szkół podstawowych. Z sześciu szkół podstawowych powstaną szkoły podstawowe. Na Żoliborzu dwa gimnazja zostaną włączone do liceów. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.
Z danych stołecznego Biura Edukacji wynika, że w Warszawie obecnie funkcjonuje 248 gimnazjów: 155 z nich prowadzonych jest przez miasto, pozostałe 93 gimnazja to szkoły niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy. Wśród gimnazjów prowadzonych przez warszawski samorząd 60 to gimnazja samodzielne (w tej grupie jedno gimnazjum specjalne), a 95 wchodzi w skład zespołów (59 gimnazjów jest w zespołach ze szkołami podstawowymi, a 28 w zespołach ze szkołami ponadgimnazjalnymi).
Źródło: (PAP)
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Z Warszawy do Lublina w 95 minut. Pociągi pojadą z prędkością 160 km/h