RegionalneWarszawaRazem: "NIE" dla finansowania Światowych Dni Młodzieży w Parku Szczęśliwickim

Razem: "NIE" dla finansowania Światowych Dni Młodzieży w Parku Szczęśliwickim

Partia Razem stanowczo sprzeciwia się przeznaczaniu środków publicznych na uroczystości kościelne zamiast na inwestycje niezbędne dla dzielnicy.

Razem: "NIE" dla finansowania Światowych Dni Młodzieży w Parku Szczęśliwickim
Karol Lewandowski

Partia Razem protestuje przeciwko organizowaniu Światowych Dni Młodzieży w Parku Szczęśliwickim za miejskie pieniądze. 6 maja, podczas konferencji prasowej przed Ratuszem Dzielnicy Ochota, przedstawiciele Okręgu Warszawskiego Razem zwracali uwagę na skalę finansowania kościelnych inicjatyw przez Radę Dzielnicy i domagali się, żeby nie dewastować przyrody Parku Szczęśliwickiego przez organizowanie tak dużej imprezy na jego terenie.

Za kilka dni warszawska Rada Dzielnicy Ochota będzie głosować wniosek o przekazanie 250 tysięcy złotych na organizację obchodów Światowych Dni Młodzieży. To kolejne pieniądze - po 6 milionach złotych z budżetu Warszawy i 50 tys. z budżetu Dzielnicy Ochota — przekazane na cele Kościoła przez stolicę. - Zdaje się, że radni Dzielnicy Ochota nie są w stanie wyobrazić sobie innych inwestycji niż dotowanie Kościoła - mówi Krzysztof Grochowski, członek Zarządu Okręgu Warszawskiego Razem i wieloletni mieszkaniec Ochoty. - Na to, co jest istotne dla mieszkańców dzielnicy, radni nie potrafią znaleźć środków - dodaje. W ubiegłym roku Rada Dzielnicy odmówiła między innymi finansowania remontu zniszczonej nawierzchni ulicy Opaczewskiej oraz prenumeraty czasopism naukowych przez dzielnicowe biblioteki.

"Dewastacja zieleni"

Żaneta Matuszek z Razem, również mieszkanka Ochoty, podkreśla, że planowane miejsce obchodów ŚDM jest całkowicie nieprzystosowane do organizowania imprez masowych. - Park Szczęśliwicki to siedlisko rzadkich i chronionych gatunków. W Warszawie nie zostało już wiele miejsc z tak zachowaną dziką przyrodą - przypomniała Matuszek. - Tak huczna impreza jak ŚDM doprowadzi do dewastacji zieleni i infrastruktury parku. Zniszczeniu ulegnie też nowa trawa wysiana ze środków budżetu partycypacyjnego.

Partia Razem stanowczo sprzeciwia się przeznaczaniu środków publicznych na uroczystości kościelne zamiast na inwestycje niezbędne dla dzielnicy. Działacze Razem zauważają ponadto, że tego typu imprezę masową można urządzić gdzie indziej. - Skoro radni uparli się organizować ją na Ochocie, to o wiele lepiej nadaje się do tego Park Zachodni - mówi Grochowski. - Niestety wygląda na to, że z okazji ŚDM władze dzielnicy postanowiły spełnić wszystkie zachcianki kurii, a zapomniały o potrzebach mieszkańców.

Radni Ochoty chcą przekazać Kościołowi w sumie 300 tys. złotych. To o ponad 100 tys. więcej niż przez cały ubiegły rok przeznaczono na dożywianie dzieci i dorosłych w dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej. Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę prasową Urzędu Dzielnicy wynika, że w 2015 roku miasto przyznało Ochocie identyczną kwotę - 300 tysięcy złotych - na organizację festiwalu Sztuka Ulicy. W imprezie kończącej festiwal wzięły udział rzesze warszawiaków i warszawianek. W tym roku jednak dzielnica nie zorganizuje kolejnej edycji festiwalu. Zabrakło na to środków.

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)