Trwa ładowanie...

Ratusz planuje obniżkę opłat za użytkowanie wieczyste. "Pod pewnymi warunkami"

Projekt trafił już na biurko premier Beaty Szydło.

Ratusz planuje obniżkę opłat za użytkowanie wieczyste. "Pod pewnymi warunkami"
dtavpvw
dtavpvw

Już wkrótce spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą poczuć budżetowy oddech w związku z planami ratusza, dotyczącymi obniżenia opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Jak dotąd, roczna stawka tych zabudowanych i wykorzystywanych na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. wartości.

Jej aktualizacja odbywa się poprzez porównanie z cenami sprzedawanych, niezabudowanych działek komercyjnych. Prowadzi to do sztucznego zawyżania wartości gruntu, a czasem sporych podwyżek dla użytkowników wieczystych. Teraz istnieje szansa, że taki stan rzeczy wreszcie ulegnie zmianie.

- Chcemy by użytkownicy wieczyści nie byli już zaskakiwani nagłymi podwyżkami opłat. To problem społeczny, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe. Nasz projekt, wprowadzający mechanizm zabezpieczający, skonsultowaliśmy ze spółdzielcami, rzeczoznawcami i prawnikami zajmującymi się kwestiami użytkowania wieczystego, teraz liczymy na pozytywną i szybką decyzję rządu w tej sprawie – powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Dokument zawiera zmianę sposobu szacowania wartości nieruchomości (50 proc. obniżki wyceny), co w konsekwencji wpłynie na mniejsze opłaty za użytkowanie wieczyste. Podstawowy warunek, jaki muszą spełnić spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zakłada, że przez 10 lat nie będą mogły rozebrać budynku mieszkalnego znajdującego się na użytkowanej działce.

dtavpvw
dtavpvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtavpvw
Więcej tematów