Ranking miast globalnych. Warszawa w środku stawki
Zestawienie jest przygotowywane przez firmę doradczą A.T. Kearney.
Stolica zajęła w tegorocznej edycji 61. lokatę. I choć spadła o jedno miejsce w porównaniu z poprzednim rankingiem, to pod wieloma względami eksperci wystawiają Warszawie wysokie oceny. Podstawową zmianą było uwzględnienie w klasyfikacji aż 125 miast (w porównaniu do 84 w zeszłym roku). Ponadto stolica Polski zmniejszyła dystans do wielu konkurentów w Europie Środkowo-Wschodniej np. Pragi.
A.T Kearney wyróżnia Warszawę za szczególne osiągnięcia ekonomiczne i wysunięcie się na pozycję lidera regionu pod względem gospodarczym. I choć nadal stolica musi nadrabiać duży dystans do bogatych metropolii zachodnich, to poczyniła bardzo znaczące postępy w tym obszarze. Eksperci wskazują, że problemem jest ciągle mała liczba zagranicznych gości. Aby podtrzymać wzrost gospodarczy, trzeba będzie zachęcić przybyszy z innych krajów do częstszego odwiedzania Warszawy. Nadal istnieją też duże wyzwania w obszarze innowacyjności, po to by lokalna gospodarka stawała się coraz bardziej konkurencyjna względem innych metropolii.**
Ranking wskazuje również na znacznie większe możliwości w obszarze kultury i sportu . Choć Warszawa skorzystała na rozgrywanym w tym roku na PGE Narodowym finale rozgrywek Ligi Europy to eksperci podkreślają, że zagraniczni kibice mieli problemy z uzyskaniem wszystkich potrzebnych informacji. To samo dotyczy sfery kultury, gdzie należałoby jeszcze bardziej uwidocznić bogatą ofertę stolicy.
W tegorocznej edycji rankingu zwyciężyły: Nowy Jork, Londyn oraz Paryż. Ranking miast globalnych opiera się na 26 szczegółowych kryteriach. Pogrupowane są one w pięciu kategoriach: polityka, kultura, zasoby ludzkie, wymiana informacji oraz gospodarka.
Przeczytajcie też: W Warszawie znikną tablice upamiętniające gen. Świerczewskiego