Przetransportowano ważący 4 tys. ton tunel. Zobaczcie WIDEO
Operacja była zwieńczeniem kilkunastomiesięcznych prac przygotowawczych
Udało się! Konstrukcja tunelu Trasy Świętokrzyskiej wjechała na przygotowane miejsce w nasypie kolejowym. Obiekt o wadze 4 tys. ton pokonał dystans ok. 120 m w 1,5 godziny. - poinformował Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.
Do transportu potrzebne specjalistyczne, wieloosiowe wózki – w sumie 556 kół. - Teraz czas na odtwarzanie nasypu i infrastruktury kolejowej - dodają urzędnicy. 12 czerwca pociągi na linii Warszawa-Gdańsk wracają na stałą trasę.
Zobaczcie wideo z tej operacji
W pierwszej kolejności nastąpił demontaż trakcji kolejowej i torów oraz rozbiórka nasypu. Następnie przeprowadzono operację umieszczenia tunelu w nasypie, a na koniec odtworzona zostanie infrastruktura kolejowa.
Technologia wykonywania tuneli kolejowych na budowie Trasy Świętokrzyskiej zakłada maksymalne skrócenie czasu zamknięć linii kolejowych, w tym trasy Warszawa-Gdańsk, na której odbywa się ruch m.in. pociągów Pendolino. W tradycyjnej technologii wyłączenia trwałyby co najmniej trzy miesiące, a utrudnienia na nich nawet dłużej. Zastosowanie metody polegającej na transporcie tunelu pozwoli skrócić czas zamknięcia do 16 dni.
Konstrukcja tunelu powstała obok nasypu, a w docelowe miejsce przetransportowana będzie na początku czerwca. Do tego celu wykorzystane zostaną specjalistyczne, wieloosiowe wózki samobieżne o wysokiej nośności, które przejadą po rampie najazdowej z prędkością kilkunastu metrów na godzinę do uprzednio przygotowanego miejsca docelowego w nasypie.
Transport tunelu jest zwieńczeniem kilkunastomiesięcznych prac przygotowawczych do tej operacji.