RegionalneWarszawaProf. Marcin Pałys ponownie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. Marcin Pałys ponownie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego

Wśród najważniejszych zadań rektora będzie uczynienie z UW uniwersytetu badawczego, cieszącego się prestiżem międzynarodowym.

Prof. Marcin Pałys ponownie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego
Karol Lewandowski

21.04.2016 06:58

Prof. Marcin Pałys będzie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2016-2020. W środę po raz drugi wybrano go na to stanowisko. Uzyskał 245 głosów elektorskich. W rozstrzygniętych wyborach był jedynym kandydatem.

"Głosowanie zakończone. Rektor UW prof. Pałys został wybrany na 2. kadencję!" - poinformowała na Twitterze rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa. Jak podała, w zakończonych wyborach elektorzy oddali 325 głosów ważnych. "Na tak (dla rektora) głosowało 245 elektorów" - poinformowała rzecznik UW.

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego urodził się w Warszawie w 1964 roku. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1987 roku obronił pracę magisterską. W latach 1988-1992 był doktorantem na Uniwersytecie Twente w Holandii, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do kraju kontynuował pracę na Wydziale Chemii UW. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, od 2010 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego. Jego naukowe zainteresowania skupiają się wokół elektrochemii oraz modelowania transportu w roztworach.

W 2005 roku objął stanowisko prodziekana Wydziału Chemii ds. finansowych. W 2008 roku - jako prorektor UW ds. rozwoju i polityki finansowej - dołączył do zespołu ówczesnej rektor UW prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow. W 2012 roku elektorzy wybrali go na stanowisko rektora
Uniwersytetu Warszawskiego na kadencję 2012-2016. "Bez wątpienia to najciekawsza funkcja, którą pełniłem do tej pory" - zapewnia prof. Pałys.

Nowe cele

Z przedstawionego przez niego programu wyborczego wynika, że wizerunek UW na świecie zmienia się nieznacznie, a jednocześnie wciąż rośnie mu konkurencja, szczególnie wśród krajów azjatyckich. To oznacza, że uniwersytet może wpaść w "pułapkę średniego rozwoju".

Dlatego do najważniejszych zadań rektora będzie uczynienie z UW uniwersytetu badawczego, cieszącego się prestiżem międzynarodowym i postrzeganego jako atrakcyjne miejsce studiów i rozwoju kariery naukowej.

Te cele rektor chce zrealizować przez m.in.: umożliwienie pracownikom prowadzenia nie tylko naukowej, ale i dydaktycznej ścieżki kariery; okresowe wzrosty wynagrodzeń i szkolenia dla pracowników; dobrą opiekę promotorską nad doktorantami i zapewnienie im warunków finansowych umożliwiających skupienie się na projekcie doktoranckim; dbałość o prestiż dyplomu i limity w rekrutacji studentów dopasowane do możliwości infrastrukturalnych i organizacyjnych danej jednostki.

Uniwersytet Warszawski kształci ponad 44 tysiące studentów. Dysponuje największym budżetem naukowym sięgającym 458 mln zł. Spośród zdobywców prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC - European Research Council) najwięcej - aż 12 - pracuje właśnie na UW. Siedem jednostek naukowych UW otrzymało najwyższą kategorię naukową A+. W 2016 roku uczelnia obchodzi jubileusz 200-lecia działalności.

Nazwiska prorektorów uczelni i członków Senatu poznamy 18 maja. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września 216 roku i potrwa do końca sierpnia 2020 roku.

Źródło: (PAP)

Obraz
twitterwyboryrektor
Zobacz także
Komentarze (0)