Trwa ładowanie...

Generał PRL Zbigniew Nowak spocznie na Powązkach w Warszawie? Kombatanci oburzeni

Generał Zbigniew Nowak, wiceminister obrony narodowej w czasach PRL ma spocząć w pobliżu Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie. Decyzja wzbudza spore kontrowersje wśród rodzin kombatantów.

Generał PRL Zbigniew Nowak spocznie na Powązkach w Warszawie? Kombatanci oburzeniŹródło: East News, fot: Marek BAZAK/EAST NEWS
d3ur22a
d3ur22a

O miejscu pochówku generała zdecydowała jego rodzina. Na Powązkach w Warszawie znajduje się jego grób rodzinny.

Warszawa. Gen. Zbigniew Nowak spocznie obok Al. Zasłużonych

Jak informuje portal Gazeta.pl, pogrzeb gen. Zbigniewa Nowaka ma odbyć się w piątek, a pochowany zostanie w kwaterze FIV Powązek Wojskowych. Oznacza to, że grób od Alei Zasłużonych będzie dzielił jedynie żywopłot.

Decyzja rodziny generała wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwne jej są rodziny osób pochowanych w Alei Zasłużonych a także środowiska kombatanckie.

Zobacz też: Apel Borysa Szyca ws. TVP. Mocny komentarz Michała Kamińskiego

Warszawa. "Karygodny skandal" na Powązkach

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz z Wojskowego Biura Historycznego mówi o "karygodnym skandalu", który zagrażać może pamięci i tożsamości państwa polskiego. Z kolei dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie podkreśla, że w Alei Zasłużonych i jej okolicy powinni być chowani tylko "niekwestionowani bohaterowie".

Warszawa. Gen. Zbigniew Nowak w PZPR

Generał Zbigniew Nowak zmarł w piątek 14 lutego w wieku 93 lat. W 1944 roku wstąpił w szeregi Wojska Polskiego i przebył szlak bojowy 1 Armii WP od Pomorza Zachodniego do Berlina. W 1954 roku skończył Akademię Obrony Przeciwchemicznej w Moskwie. Ukończył również studia chemiczne na wydziałach Uniwersytetu Warszawskiego i Politechnice Warszawskiej.

d3ur22a

W latach 1969-1974 był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP, a w latach 1976-1989 pełnił również funkcję wiceministra obrony narodowej PRL. Od 1980 do 1986 roku był także członkiem Komitetu Centralnego PZPR. Na początku lat 90-tych przeszedł w stan spoczynku.

Źródło: Gazeta.pl

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3ur22a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ur22a
Więcej tematów