Trwa ładowanie...

Poznaj Elizeum i piwnice staromiejskie

Zgłoszenia przyjmowane są tylko do czwartku 13 września

Poznaj Elizeum i piwnice staromiejskie
d24oicf
d24oicf

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków po raz pierwszy dołączyło do grona organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Elizeum dla pięknych pań

Obiekt znajdujący się na terenie parku Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej to podziemna rotunda wykonana z cegły, stanowiąca pozostałość pawilonów ogrodowych założonych w XVIII w. przez podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego a zaprojektowana przez Szymona B.Zuga. Nie jest znane do końca jego przeznaczenie. Dopisek architekta na projekcie „Elizeum dla przyjaciół i pięknych pań” spowodował, iż wokół podziemnej budowli zaczęła się tworzyć legenda.

Takiej drugiej rotundy ukrytej pod ziemią w Polsce nie ma. „W pomieszczeniu jest niezwykła akustyka. Mówiąc szeptem jesteśmy słyszani w całym obiekcie” - wyjaśnia Andrzej Wolański z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Obecnie obiekt na co dzień nie jest udostępniany dla zwiedzających. Jego konstrukcja jest stabilna, ale nie zachował się wystrój. Elizeum będzie można obejrzeć *w sobotę, 15 września. Wejście o każdej pełnej godzinie od 12.00 do 17.00. *

d24oicf

- W ramach relaksu, po zwiedzaniu zabytkowej budowli, zapraszamy do odpoczynku na leżakach rozstawionych wokół wodozbioru i stawu - zachęcają organizatorzy. Mile widziane są także grupy szkolne, dla których obiekt po umówieniu będzie dostępny w dniach 10-14 września 2012 r. Zgłoszenia szkół przyjmowane są na adres mailowy elizeum@um.warszawa.pl

Zejdź do piwnic

W skrytych pod ziemią murach tkwią relikty dawnej zabudowy Warszawy, które są bezcennym źródłem informacji o najwcześniejszym układzie miasta. Piwnice były remontowane kilka lat a zwiedzający po raz pierwszy do podziemi pod kamienicami strony Dekerta weszli w maju tego roku podczas Nocy Muzeów.

Piwnice wykorzystywane głównie na pomieszczenia magazynowe, wtórnie podzielone i ukryte pod grubą warstwą tynków były niedostępne i nie używane przez wiele dziesięcioleci. - Dzięki wsparciu ze środków zewnętrznych, udało się je odrestaurować, zaadaptować i udostępnić na funkcje kulturalne. Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia podczas Europejskich Dni Dziedzictwa - zachwala Katarzyna Zawiła ze Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zwiedzanie odbędzie się w niedzielę, 16 września, w godz. od 12.00 – 17.00, w trzech grupach tematycznych. Trasa zwiedzania rozpocznie się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Rynek Starego Miasta 28, a zakończy w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowy: kzawila@um.warszawa.pl do czwartku, 13 września.

d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj