Trwa ładowanie...

Ponad 40 tys. wniosków. Warszawiacy korzystają z programu 500 plus

Według danych GUS, program Rodzina 500+ może dotyczyć około 150 tysięcy dzieci w Warszawie.

Ponad 40 tys. wniosków. Warszawiacy korzystają z programu 500 plus
d2cg50e
d2cg50e

W Warszawie do tej pory złożono ponad 40 tys. wniosków, z czego blisko 26 tys. w wersji elektronicznej. 14 tys. wniosków w wersji papierowej przyjęły Punkty Przyjmowania Wniosków Rodzina 500+.

Warszawiacy chętnie korzystają z wysyłania wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej - w ten sposób wpłynęło ponad 60% wszystkich formularzy. Niestety, właśnie te wnioski zawierają najwięcej błędów. Rządowy system nie „wychwytuje” błędów we wnioskach wypełnianych przez rodziców. Analiza znaczących błędów występujących w próbie 1600 wniosków, które spłynęły poprzez systemy bankowe, wykazała, że około 62% z nich zawiera niekompletne dane, przede wszystkim: brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny, w przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numeru PESEL członków rodziny, adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego, niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy.

Błędy uniemożliwiają pozytywne rozpatrzenie wniosku, ponieważ urzędnik nie może bez powyższych informacji ustalić, czy dana osoba jest uprawniona do świadczenia wychowawczego. Sytuacja ta opóźnia wydawanie decyzji przyznających świadczenia. Przypomnijmy, burmistrzowie dzielnic wzmocnili pracę przy świadczeniach wychowawczych około 100 nowymi pracownikami. Jednakże dzielnice w związku z błędami w formularzach, zgłaszają konieczność zatrudnienia dodatkowych osób do weryfikacji niekompletnych wniosków wypełnianych elektronicznie. Samorząd Warszawy liczy, że ogólnopolski system zostanie poprawiony, w przeciwnym razie większość wnioskodawców będzie musiała korygować złożone dokumenty.

Warszawa ma ułatwienie

– Apelujemy do mieszkańców, aby dokładnie wypełniali wnioski. Zachęcamy również do skorzystania z formularza, który jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl. Ten wniosek wraz z kreatorem „podpowiada”, jak go wypełnić. Dzięki temu sprawdzenie wniosku przez urzędnika jest sprawniejsze, a wydawanie decyzji szybsze – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy. Jest to pierwsze i jedyne w Polsce tego typu narzędzie przygotowane do wypełniania wniosku w ramach programu Rodzina 500+. Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać, dołączyć niezbędne dokumenty i złożyć w Punkcie Przyjmowania Wniosków Rodzina 500+.

Szkoły, przedszkola i żłobki

W Warszawie od 1 kwietnia wypełniony i podpisany wniosek można składać w punktach przyjmowania wniosków Rodzina 500+ nie tylko w Wydziałach Obsługi Mieszkańców, ale również w gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach. Punkty przyjmowania wniosków w placówkach oświatowych działają od 1 kwietnia do 1 lipca, czyli w okresie, kiedy można spodziewać się największego zainteresowania rodziców. Łącznie jest to blisko 700 punktów. Lista punktów, z aktualizowanymi godzinami przyjmowania wniosków, jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl

d2cg50e

Wnioski można wysłać za pośrednictwem systemów elektronicznych, których działanie powinno zapewnić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Są to oprócz bankowości elektronicznej, portal Emp@tia, Platforma Usług Elektronicznych – PUE (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)
, ePUAP. Do tego niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz innych baz, program Rodzina 500+ może dotyczyć około 150 tysięcy dzieci w Warszawie.

d2cg50e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cg50e
Więcej tematów