Trwa ładowanie...

Pomóż pobudzić do życia Wileńską 13!

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i pomóc stworzyć ciekawe i twórcze miejsce na Starej Pradze!

Pomóż pobudzić do życia Wileńską 13!
d146ycs
d146ycs

Kamienica Wileńska 13 to zabytkowy budynek z 1890 r. stojący na pięknej Starej Pradze . Ulica Wileńska powstała wraz budową kolei warszawsko-petersburskiej. Wzdłuż tej ulicy uruchomiony został pierwszy w stolicy tramwaj konny.

Dzisiaj Wileńska straciła na znaczeniu – wytyczone zostały nowe ulice i szlaki. Niemniej, klimat poprzednich stuleci nadaje jej niewypowiedziany urok. Aby przywrócić Wileńskiej jej dawną świetność, należałoby wyremontować zrujnowane wojną i polityką PRL-u kamienice.

Znalazła się grupa zapaleńców, która chce nadać nowe życie jednej z kamienic na tej ulicy - znajdującej się pod numerem trzynastym. Przed wojną Wileńską 13 zamieszkiwało wielu artystów, szczególnie z Teatru Polskiego. Po wojnie przez krótki czas budynek był siedzibą ambasady ZSRR, ale później artyści wrócili do siebie. W lokalu 41 przy Wileńskiej 13 mieściła się także biblioteka dla dzieci.* *

d146ycs

Aktywiści zbierają pieniądze na renowację - choć częściową - tej kamienicy, poprzez portal crowfoundingowy PolakPotrafi.pl. Chcą wynajać jeden z lokali i pobudzić do życia Wileńską 13, aby stała się centrum aktywności społecznej: przestrzenią zrzeszania się ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Planują w tym miejscu realizować działania społeczne oraz organizować bezpłatne i niskopłatne korepetycje dla dzieci i młodzieży, psychoterapię, szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także animacje podwórkowe.

Aby stało się to możliwe, niezbędny jest generalny remont. Jako że Wileńska 13 objęta jest opieką Stołecznego Konserwatora Zabytków, wszystkie zmiany w lokalu muszą być z nim uzgadniane. Wstępna wycena remontu dokonana według zaleceń, jakie otrzymano od konserwatora, wynosi ok. 150 000 PLN.

Jeśli chcecie dołożyć choć symboliczną złotówkę i przyczynić się do realizacji tego ciekawego projektu, zajrzyjcie na stronę projektu na PolakPotrafi.pl .

Pomysłodawcom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

d146ycs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d146ycs
Więcej tematów