Pomnik Ryszarda Siwca stanie przy Stadionie Narodowym
W 1968 r. w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał on aktu samospalenia w czasie Centralnych Dożynek na Stadionie Dziesięciolecia
W bieżącym roku mijają 44 lata od śmierci Ryszarda Siwca. Pomnik *zostanie odsłonięty 5 maja przy ulicy imienia Siwca koło Stadionu Narodowego. *Ufundowała go RadaOchrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 roku. w Dębicy. Po śmierci ojca przeprowadził się z matką do Lwowa. Studiował na Wydziale Humanistycznym lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, w Przemyślu pracował w Urzędzie Skarbowym. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu odrzucił propozycję posady nauczyciela historii, nie chcąc uczyć zafałszowanej historii dziejów i został księgowym w Spółdzielczej Wytwórni Win.
Siwiec nie potrafił zaakceptować wprowadzonego w Polsce ustroju komunistycznego i starał się ukazać prawdę o PRL-u w ulotkach, które podpisywał pseudonimem Jan Polak.
8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, w obecności przywódców partii, dyplomatów i 100-tysięcznej publiczności oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił krzycząc: "Protestuję!". Przed samospaleniem rozrzucił ulotki z apelem protestacyjnym. Zmarł 12 września 1968 r. w szpitalu w wyniku oparzeń. Przed wyjazdem do stolicy napisał testament i nagrał antykomunistyczny manifest.
Protest przeszedł w kraju bez echa, państwowe media nie zamieściły na ten temat nawet wzmianki. Pierwszą wiadomość o jego samospaleniu można było usłyszeć w Radiu Wolna Europa dopiero w kwietniu 1969 roku. Pamięć Ryszarda Siwca uczczono po 1989 roku zarówno w Polsce, jak i w Czechach i Słowacji. W Przemyślu jest most jego imienia, w Pradze postawiono mu pomnik i również nazwano jego imieniem ulicę. Pośmiertnie przyznano Ryszardowi Siwcowi odznaczenia państwowe.