Podziału województwa mazowieckiego nie będzie? Wojewoda: nie ma żadnej decyzji
Sipiera: Nie wyobrażam sobie, że można by było taką zmianę przeprowadzić tylko i wyłącznie przy biurku, za zamkniętymi drzwiami.
- Pomysł utworzenia woj. warszawskiego, przedstawiony w kampanii wyborczej przez PiS, będzie omawiany i analizowany, ale obecnie nie jest to priorytet, nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie - mówi w rozmowie z PAP wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS).
- Tu nie ma żadnej doktryny, to jest temat na analizę, która będzie przeprowadzona. Również w ramach konsultacji, ponieważ nie wyobrażam sobie, że można by było taką zmianę przeprowadzić tylko i wyłącznie przy biurku, za zamkniętymi drzwiami. Będziemy musieli rozmawiać z samorządowcami, będzie również analiza, która dotyka spraw finansowych, ponieważ mamy ostatni etap projekcji środków unijnych i jest bardzo ważne, żeby nie zrobić w tym obszarze żadnego błędu. To wszystko będzie przedmiotem rozmów, ale nie ma żadnych podjętych decyzji w tym zakresie - powiedział Sipiera.
Nowy wojewoda mazowiecki podkreślił, że zależy mu na równomiernym rozwoju Mazowsza. Według badania Urzędu Statystycznego w Warszawie, województwo mazowieckie jest obszarem znacznie rozwarstwionym i generalnie dzieli się na zamożną Warszawę wraz z otaczającymi ją powiatami oraz na biedniejsze powiaty położone na północy i południu województwa mazowieckiego, m.in. powiat szydłowiecki, przysuski czy sierpecki.
Sipiera powiedział, że gminy i powiaty położone poza centrum województwa mają często niewystarczające środki finansowe. Dodał, że na początku przyszłego roku spotka się ze starostami i z przewodniczącym konwentu starostów. - Jest nowe otwarcie, nowy rząd, deklarowaliśmy, że zależy nam na tym, żeby państwo równomiernie się rozwijało, nie tylko ośrodki, które są bogatsze i naturalnie ściągają kapitał - podkreślił Sipiera.
Dodał, że tworząc plany rozwojowe należy uwzględniać rozwój całego województwa, a nie tylko wybranych rejonów. - Oczywiście kapitału nie da się na siłę zmusić do pewnych rzeczy, natomiast trzeba stwarzać warunki, żeby on był zainteresowany lokalizacją w innych miejscach. To też jest kwestia infrastruktury kolejowej, również drogowej. To trzeba robić na pewno i to będzie zmieniało oblicze Mazowsza - powiedział Sipiera.
Pytany o swoje priorytety, powiedział, że to przede wszystkim realizacja programu rządu. Natomiast w sprawach bieżącej działalności wojewody mazowieckiego, to współpraca z samorządami.
Dodał, że "drugi aspekt, który jest bezwzględnie konieczny i jest wykonywany przez wojewodę, to nadzór nad legalnością działania samorządu". - Będę podkreślał, w każdym miejscu, że praworządność jest tym, co obowiązuje wszystkich, nie wybranych. Samorządy powinny działać zgodnie z prawem i w ramach prawa. Doskonale wiem, że są takie miejsca, takie enklawy, gdzie występuje przekonanie, że jesteśmy tak daleko od ośrodków władzy i jakichkolwiek decydentów, że możemy robić o wiele więcej niż nam prawo pozwala - powiedział Sipiera.
Pytany o najważniejsze priorytety w obszarze inwestycji drogowych i kolejowych, wskazał m.in. na zwieńczenie budowy tzw. paszkowianki, czyli połączenia autostrady A2 z drogami S8 i S7.
- Cały rejon południowo-zachodni Mazowsza na to czeka, cała gigantyczna logistyka, która się teraz rozwija w tym rejonie - wielkie centrum konferencyjno-handlowo-wystawiennicze w Nadarzynie, wielkie centra logistyczne wzdłuż autostrady A2 wymagają tego, żeby ta droga była - podkreślił wojewoda mazowiecki.
Sipiera był również pytany, czy powstanie linia kolejowa z Modlina do Płocka, co w czasie kampanii wyborczej obiecywali kandydaci PiS z okręgu płockiego. - Skoro obiecywali, to mieli też przesłanki, że jest to bardzo ważna inwestycja, czyli nie obiecywali rzeczy niemożliwych. Oczywiście będziemy o tym rozmawiali i będzie to przedmiotem analizy - ocenił Sipiera.
Przed objęciem funkcji wojewody mazowieckiego Sipiera był starostą powiatu pruszkowskiego. Sipiera jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. W latach 1998-2014 był radnym powiatu pruszkowskiego.
W ubiegłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy PiS w wyborach do rady powiatu pruszkowskiego. Po wyborach został starostą pruszkowskim - po raz drugi. Pierwszy raz funkcję tę pełnił w latach 1998-2002.
Po zakończeniu w 2002 r. sprawowania funkcji starosty pruszkowskiego, w latach 2002-2005 był zastępcą burmistrza stołecznej Pragi Północ, a później (2005-2006) burmistrzem dzielnicy Wola.
Od 1990 roku zaangażował się w życie polityczne - został działaczem Porozumienia Centrum. Był szefem koła PC w Pruszkowie oraz członkiem zarządu głównego tego ugrupowania. W 2001 r. włączył się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości - od 2013 r. był sekretarzem struktur miejskich i powiatowych PiS w Pruszkowie.
Sipiera zastąpił Jacka Kozłowskiego (PO), który sprawował funkcję wojewody mazowieckiego od 2007 roku.
(Źródło: Anna Tustanowska i Karol Kostrzewa/PAP)