Trwa ładowanie...

Po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Obraz "Orlęta lwowskie" odnaleziony

Dotychczas płótno wybitnego artysty Stanisława Batowskiego można było podziwiać jedynie na zdjęciu.

Po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Obraz "Orlęta lwowskie" odnaleziony
d3l0kd3
d3l0kd3

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli i zabezpieczyli obraz Stanisława Batowskiego „Orlęta lwowskie” z 1936 roku. Dzieło zostało utracone w czasie II wojny światowej. Śledztwo prowadzi żoliborska prokuratura.

Stołeczni policjanci i pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafili na obraz wybitnego artysty Stanisława Batowskiego „Orlęta lwowskie” z 1936 r. Ustalono, że do jednego z domów aukcyjnych mieszczących się na terenie Żoliborza wstawił go mieszkaniec Warszawy . Mężczyzna powiedział, że płótno znajdowało się w jego rodzinie od kiedy pamięta. Z informacji ministerstwa wynikało jednak, że obraz przed wojną znajdował się w jednej ze szkół na terenie województwa świętokrzyskiego. Gdy Niemcy zajęli obiekt podczas wojny, płótno zaginęło. Pozostały jedynie przedwojenne zdjęcia obrazu wykonane w szkole.

Wszystko wskazywało na to, że obraz wystawiony do sprzedaży może w każdej chwili znaleźć nowego właściciela. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pomoc przy zabezpieczeniu dzieła sztuki zwróciło się do funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji . 21 października funkcjonariusze wydziału kryminalnego wspólnie z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych udali się do domu aukcyjnego, gdzie obecnie znajdował się obraz. Płótno zostało zabezpieczone.

W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo przez prokuraturę na Żoliborzu . Obraz znajduje się w Muzeum Rezydencji Królów Rzeczypospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie.

d3l0kd3
d3l0kd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l0kd3
Więcej tematów