Trwa ładowanie...

Piotr C. podejrzany o szpiegostwo. Jest akt oskarżenia

Oskarżony był poszukiwany listem gończym

Piotr C. podejrzany o szpiegostwo. Jest akt oskarżenia
d4rl2ib
d4rl2ib

Gromadzenie dokumentów niejawnych, w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi i kradzież amunicji - to dwa z zarzutów, który postawiono Piotrowi C. Jak informowała wcześniej Prokuratura Krajowa, chodzi o byłego oficera 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

- Wysłaliśmy 7 kwietnia akt oskarżenia do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie – powiedział prokurator Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak wyjaśnił, najpoważniejszy zarzut jest związany z gromadzeniem dokumentów papierowych i elektronicznych, w tym dokumentów niejawnych, w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi.

Piotra C. oskarżono także o to, że: samowolnie zabrał z jednostki wojskowej 3 sztuki amunicji. Oskarżony był poszukiwany listem gończym, został zatrzymany na początku grudnia 2016 r. w okolicach Kazimierza Dolnego. Następnie został tymczasowo aresztowany. Za zarzucone przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Szpiegostwo czy niedopełnienie?

Sprawę prowadził wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, pod nadzorem departamentu ds. wojskowych Prokuratury Krajowej. Ta ostatnia podawała, że chodzi o byłego oficera 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, która powstała w miejsce 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Prokuratura i Żandarmeria Wojskowa nie informowały, na czym miała polegać działalność porucznika, ani na rzecz jakiego państwa miał on działać.

Informatorzy "Gazety Wyborczej" podkreślali w 2015 r., że działalność oficera nie miała żadnego związku z katastrofą smoleńską. Oficer - zdaniem gazety - miał zostać zatrzymany w 2014 r. przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Nie został aresztowany; przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jak wynika z listu gończego, w międzyczasie odszedł ze służby.

d4rl2ib

Według mediów w tej sprawie doszło do zatargu między SKW a prokuraturą o skalę zarzutów – SKW chciała zarzutu szpiegostwa, a prokuratura wojskowa - uznania działań oficera za przestępstwo mniejszej wagi, związane z niedopełnienie obowiązków dotyczących materiałów niejawnych.

d4rl2ib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4rl2ib
Więcej tematów