RegionalneWarszawaPasażerowie metra są bezpieczni? "Przygotowujemy się na zdarzenia kryzysowe"

Pasażerowie metra są bezpieczni? "Przygotowujemy się na zdarzenia kryzysowe"

Bartoń: "Ćwiczenia różnych służb odbywają się na stacjach metra bardzo często. Nie są one związane z historią o 12 grudnia".

Pasażerowie metra są bezpieczni? "Przygotowujemy się na zdarzenia kryzysowe"

Po zamachach w Paryżu warszawiacy w naturalny sposób mogą być wyczuleni na poziom bezpieczeństwa np. w środkach transportu publicznego. Oliwy do ognia dolała historia, która w błyskawicznym tempie obiegła portale społecznościowe. Zdarzenie rzekomo dotyczyło muzułmanina oraz mieszkanki stolicy. W ramach rewanżu za oddanie zgubionego portfela, mężczyzna miał ostrzec kobietę, by 12 grudnia nie wsiadała do metra. O historii pisaliśmy tutaj. Metro Warszawskie nie chce komentować "internetowych plotek", a funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych prowadzą na stacjach ćwiczenia przygotowujące "do działań w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego". Czy pasażerowie warszawskiego metra rzeczywiście są bezpieczni?

- Z przejazdu warszawskim metrem korzysta codziennie ponad 700 tys. pasażerów. Szczególną uwagę zwracamy na ich bezpieczeństwo. Nasi pracownicy – dyżurni, wartownicy SOM, mający bezpośredni kontakt z pasażerem przechodzą cykliczne szkolenia i ćwiczenia z postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, z udzielania pierwszej pomocy - mówi WawaLove.pl Anna Bartoń rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

fot. materiały Metra Warszawskiego i KGP

Ćwiczenia w korytarzach i na stacjach warszawskiego metra prowadzone są często. Przygotowują się tam funkcjonariusze jednostki Państwowej Straży Pożarnej, które symulują prowadzenie ewakuacji z zadymionego tunelu lub stacji, Jednostka Ratownictwa Wysokościowego czy Komenda Główna Policji. Jednak metro nigdy wcześniej nie publikowało zdjęć z takich symulacji. Aż to teraz. Warszawiacy mają się dzięki temu poczuć bezpieczniej? - Ćwiczenia przeprowadzane w Metrze Warszawskim, są jednym z elementów przygotowania BOA Komendy Głównej Policji do działań w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego w obiekcie wielkopowierzchniowym, w którym przebywa znaczna ilość ludzi. Z uwagi na specyfikę obiektu, który można zaliczyć do elementu Infrastruktury Krytycznej jak również ze względu na zadania BOA KGP tj. koordynowanie przygotowań Policji do prowadzenia działań bojowych oraz współpraca z krajowymi komórkami policyjnymi właściwymi w sprawach przeciwdziałania terroryzmowi, w przedsięwzięciu uczestniczą wszystkie krajowe
komórki AT Policji. Ćwiczenia prowadzone są pod merytorycznym nadzorem funkcjonariuszy BOA KGP - tłumaczy Anna Bartoń.

fot. materiały Metra Warszawskiego i KGP

Rzecznik Prasowy Metra Warszawskiego nie chce jednak komentować rzekomego zagrożenia, przed którym mężczyzna przestrzegał jedną z pasażerek. - Ćwiczenia różnych służb odbywają się na stacjach metra bardzo często. Nie są one związane z historią o 12 grudnia - mówi Anna Bartoń. Jednak na pytanie, czy tego dnia warszawiacy w podziemiach metra warszawskiego będą bezpieczni, unika konkretnej odpowiedzi. - Nie będę komentować plotek, które pojawiają się w sieci. Proszę tego ode mnie nie wymagać - odpowiada Bartoń.

Obraz
Obraz
terroryzmzamachpolicja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)