Organizacje LGBT do chrześcijan: "Przekażmy sobie znak pokoju". W Warszawie ruszyła niezwykła kampania
"Także wśród katolików jest potrzeba powiedzenia, że nie ma zgody na pewne zachowania i język w gronie ludzi wierzących"
"Przekażmy sobie znak pokoju" to kampania kierowana do chrześcijan przygotowana m.in. przez organizacje LGBT. Jej celem jest przypomnienie, że z wartości chrześcijańskich wypływa konieczność szacunku i dialogu wobec wszystkich osób, także nieheteroseksualnych.
- Wykluczanie osób LGBT to nie jest tylko problem osób LGBT. To jest także problem wspólnoty Kościoła - mówił Marcin Dzierżanowski z Grupy Polskich Chrześcijan LGBTQ "Wiara i Tęcza" podczas wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej.
"Pogarda jest nie do przyjęcia"
- W Kościele wśród wiernych jest bardzo duży potencjał do tego, żeby głośno powiedzieć, że potrzebna jest zmiana. I to nie zmiana doktryny, bo tym się w tej kampanii nie zajmowaliśmy, ale zmiana podejścia osobistego. I także wśród katolików jest potrzeba powiedzenia, że nie ma zgody na pewne zachowania i język w gronie ludzi wierzących i że to nie służy tylko osobom LGBT, ale także służy wspólnocie Kościoła - zaznaczył Dzierżanowski.
Anna Strzałkowska ze Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT "Tolerado" także podkreślała potrzebę dialogu i umożliwienia osobom LGBT uczestniczenia we wspólnocie Kościoła. - Nasza wiara wzywa nas do bycia w prawdzie. Jestem w Kościele, ponieważ to jest mój prawdziwy dom, a domu, rodziny się nie zmienia - podkreślała.
Filozof, publicystka Halina Bortnowska mówiła, że "Kościół potrzebuje wybaczenia tych, kogo zawiódł i wciąż zawodzi, tych którzy z pogardą wyrażają się (...), m.in. o tych ludziach, których orientacja (seksualna) tradycyjnie wydaje się Kościołowi nie do przyjęcia". - Ale to pogarda jest nie do przyjęcia - powiedziała.
Wierzący apelują o szacunek
W ramach kampanii na ulicach Warszawy oraz dziewięciu innych miastach zawisną plakaty wskazujące na potrzebę wzajemnego szacunku chrześcijan oraz osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. W wybranych miastach będą także organizowane spotkania. Organizatorzy kampanii wskazują, że jest ona kierowana do świeckich chrześcijan i jej celem jest przypomnienie im o potrzebie szacunku wobec osób LGBT, zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Uruchomiona została też strona znakpokoju.com informująca o założeniach kampanii. Odnaleźć na niej można też spoty, w których działacze katoliccy i wierzące osoby LGBT apelują o szacunek wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Na filmach swoimi przemyśleniami na ten temat dzielą się m.in. osoby LGBT i ich rodziny oraz redaktorzy pism katolickich.
Kampanię współorganizują: Kampania Przeciw Homofobii, Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ "Wiara i Tęcza" oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado.
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Warszawiacy murem za swoją prezydent? Zobaczcie wyniki sondażu