Opłaty za odbiór odpadów będą naliczane na podstawie zużycia wody? Pomysł ratusza
Od marca w Warszawie będą obowiązywały wyższe stawki za odbiór odpadów. Ratusz zapowiedział jednak, że to nie koniec zmian. W przyszłości opłaty będą naliczane na podstawie zużycia wody. Taka metoda będzie bardziej zrozumiała dla mieszkańców.
O podwyżkach opłat za wywóz śmieci zdecydowali radni pod koniec 2019 r. Ratusz ma jednak jeszcze inny pomysł.
Podczas spotkania z dziennikarzami w środę władze Warszawy przyznały, że w listach do ratusza warszawiacy często pytają, dlaczego przepisy się zmieniły. Zgodnie z przepisami wysokość opłaty nie może być związana z ilością produkowanych odpadów.
Jak przyznał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, "pewnym zaskoczeniem jest, że lwia część zapytań nie dotyczy zasadności wprowadzenia wyższych opłat, ale tego, że opłata ułożona jest niesprawiedliwie". Jednym słowem, mieszkańcy uważają, że wszyscy płacą tyle samo, choć śmiecą inaczej.
Wiceprezydent zapowiedział więc, że ratusz przygotowuje się do przejścia na system opłat uzależnionych od zużycia wody. W odczuciu społecznym ta metoda wydaje się mieszkańcom bardziej zrozumiała.
Przykład innych miast
Warszawa ma wzorować się na innych samorządach. "Większość miast, gdzie obowiązuje taki system, stosuje stawkę maksymalną, która wynosi 18 złotych i 84 grosze w przełożeniu na metr sześcienny wody. Tak jest na przykład w Podkowie Leśnej, Lesznowoli czy w Sopocie" - mówił wiceprezydent.
Wyjaśnił, że ratusz przygotowuje taki system. Radni dostaną w marcu pierwsze materiały. "Chcemy pokazać, jak kształtowałaby się ta stawka" - dodał wiceprezydent.
Zobacz także: Ceny za wywóz śmieci w górę, a co z wodą? Prezes Wód Polskich odpowiada
Urzędnicy będą musieli opracować system wymiany danych z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji przed powstaniem projektu uchwały. Trzeba będzie też ustalić metodę naliczania opłaty. To wymaga zdecydowania, jakie okresy rozliczeniowe będą brane pod uwagę. Należy też rozstrzygnąć, czy decydujące znaczenie będzie miało bieżące zużycie wody, czy jego prognozy. Od tego zależy, jak często mieszkańcy będą składać deklaracje - wyjaśnia TVN Warszawa.
Olszewski wskazał, że w Sopocie gmina ustaliła, że taką deklarację należy złożyć raz na rok. Obecnie pomysł czeka na ocenę Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO zajmuje się obecnie uchwałami kilku dużych gmin w tej sprawie. Jej orzeczenia będą brane pod uwagę przy określaniu warszawskich przepisów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.