Ogólnopolski Konkurs Malarski „Warszawski Pejzaż"
Malujesz? Sportretuj Warszawę i wystartuj w jednej z pięciu kategorii konkursowych
Namaluj Warszawę! Weź udział w Ogólnopolskim Konkursie Malarski „Warszawski Pejzaż" i pokaż za pomocą swojego obrazu unikalny charakter stolicy. W konkursie mogą wziąć udział nie tylko warszawiacy. Istotnym założeniem konkursu jest pokazanie Warszawy z różnych punktów widzenia, zarówno z bliskiej perspektywy artystów tutaj żyjących, jak i z dystansu malarzy tworzących na co dzień w innych regionach kraju i za granicą. To zderzenie różnych spojrzeń na Warszawę stanie się z pewnością jednym z najciekawszych efektów przedsięwzięcia - mówią organizatorzy konkursu. Prace można przesyłać do 11 października.
Konkurs obejmuje pięć kategorii, które wyznaczają tematykę obrazów i stanowią wyjściowe założenie w twórczym procesie kreacji artysty. Tematyka prac realizowanych w poszczególnych kategoriach nawiązuje do istotnych lub osobliwych dla Warszawy miejsc, czasów, wydarzeń, zjawisk społecznych i obejmuje:
- kategoria I - Pejzaż miejski: przedstawienie wybranego fragmentu Warszawy wraz z jego architekturą, infrastrukturą czy unikalnościami, malowanego z natury lub na podstawie szkiców, studiów albo wybranych przez artystę dokumentów ikonograficznych.
- kategoria II - Warszawska społeczność: uchwycenie zachowań, strojów i charakterystycznych cech ludzi zamieszkałych w Warszawie od pokoleń oraz społeczności napływowej z innych miast, miasteczek i wsi, a także artystów, celebrytów i innych postaci mających wpływ na tworzenie specyficznego klimatu miasta (zderzenie Warszawy z tzw. Warszawką).
- kategoria III - Historia Warszawy: przedstawienie wybranego fragmentu dziejów Warszawy, ważnego w rozwoju polskiej państwowości i tożsamości narodowej (czas zaborów, cyganerii warszawskiej, powstań, zrywów niepodległościowych, obrazów z życia w okresie wojen i międzywojnia, czasu odbudowy stolicy, PRL, demokracji), a także wybitnych osobowości, które miały wpływ na kulturowy rozwój miasta (artyści, naukowcy, literaci, publicyści, politycy).
- kategoria IV - Osobliwości Warszawy: przedstawienie charakterystycznych miejsc jak Bazar Różyckiego, Hala Koszyki, zaułki warszawskiej Pragi, Pałac Kultury, dworce, metro w budowie, kluby, knajpy, ale też obrazów z życia towarzyskiego, spotkań celebrytów i artystów.
- kategoria V – Satyra polityczna: potraktowane „z przymrużeniem oka” obrazy z życia ważnych postaci polskiej sceny politycznej i instytucji rządowych, a także zdarzenia wynikające z odwiecznego konfliktu władzy z narodem (manifestacje, zgromadzenia, wiece).**
Wśród nagród dla laureatów istotne znaczenie ma udział w wystawie pokonkursowej w Rzymie oraz w trzech zbiorowych wystawach w znanych galeriach sztuki w Polsce w 2014 r. Szczegółowe informacje i Karta Zgłoszenia na oficjalnej stronie konkursu .