RegionalneWarszawaOdmrażanie gospodarki. Kina wrócą do gry. Co trzeba wiedzieć?

Odmrażanie gospodarki. Kina wrócą do gry. Co trzeba wiedzieć?

Odmrażanie gospodarki. Kina wrócą do gry. Co trzeba wiedzieć?
Źródło zdjęć: © TVN24
27.05.2020 15:36

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę rozpoczęcia IV etapu odmrażania gospodarki. Oznacza to, że działalność wznowią m.in. baseny, siłownie i kina. Trzeba jednak przygotować się na nowy reżim sanitarny we wszystkich takich obiektach.

Odmrażanie gospodarki. Na ekranach kin znów zagoszczą filmy

Przez ostatnie dwa i pół miesiąca ekrany we wszystkich kinach w Polsce były zupełnie bezużyteczne. Przyszła jednak pora, by je odkurzyć, bo rząd właśnie zdecydował, że pierwszym terminem ponownego otwarcia kin będzie 6 czerwca 2020 roku. Poza kinami do działalności wrócą również inne instytucje kultury, jak teatry, czy sale koncertowe. Ta decyzja to duża ulga dla ludzi kultury, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji podczas epidemii koronawirusa w Polsce.

Odmrażanie gospodarki. Co trzeba wiedzieć przed pójściem do kina?

Zanim jednak zasiądziemy wygodnie w fotelach na salach kinowych, konieczne będzie przygotowanie tego typu obiektów do owego reżimu sanitarnego. Choć konkretne zalecenia sanitarne nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane możemy spokojnie założyć, że będzie obowiązywała zasada społecznego dystansowania. Oznacza to, że w salach kinowych, teatralnych, czy też koncertowych, dostępna będzie tylko część miejsc.

Można również przypuszczać, że przedłużą się przerwy między seansami z uwagi na konieczność przeprowadzenia procedury dezynfekcji foteli. Możliwe będą również ograniczenia dotyczące kinowych sklepów, kawiarni i barów. Oficjalne zalecenia dla branży kulturalnej zostaną zapewne opublikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny po konsultacjach z jej przedstawicielami.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Odmrażanie gospodarki. Czy nie jest za wcześnie?

Mateusz Morawiecki przypomniał, że mimo znoszenia kolejnych obostrzeń, wciąż należy zachować szczególną ostrożność. Apel premiera wydaje się w pełni uzasadniony. W opinii wielu wirusologów i epidemiologów nie można mówić jeszcze o zbliżającym się końcu epidemii. Ich opinie zdają się potwierdzać dane przedstawiane codziennie przez Ministerstwo Zdrowia.

Krzywa zachorowań faktycznie zaczyna zdradzać tendencję spadkową, jednak liczby zachorowań wciąż sięgają ponad 400 przypadków dziennie. W samej Warszawie jesteśmy świadkami najgorszego tygodnia od początku epidemii. Przypomnijmy, że dzień po dniu docierały do nas informacje o dużych ogniskach choroby COVID-19 w Szpitalu Wolskim, czy w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także