Trwa ładowanie...

Odholowali twoje auto? Miasto może zwrócić ci pieniądze

Dobra wiadomość dla kierowców. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił uchwałę Rady Warszawy, która ustanowiła wysokie opłaty za odholowywanie źle zaparkowanych aut w 2016 roku.

Odholowali twoje auto? Miasto może zwrócić ci pieniądzeŹródło: PAP, fot: Andrzej Rybczyński
d4lbg5v
d4lbg5v

- Jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, to ukarani mandatem kierowcy będą mogli ubiegać się o zwrot - ocenił przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich dr Grzegorz Heleniak.

W tej sprawie interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem uchwała o opłatach jest niezgodna z prawem. Rada Warszawy zadecydowała, że kierowcy za odholowanie źle zaparkowanego auta mają płacić 478 zł. Za parking, na który trafi auto trzeba płacić 37 zł za rozpoczętą dobę. W przypadku samochodów o masie powyżej 16 ton te opłaty są jeszcze większe - 1239 zł za holowanie oraz 132 zł za parking.

RPO wnosił o stwierdzenie nieważności uchwalonych przepisów. Do jego skargi przychylnie odniósł się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jak informuje TVN Warszawa, sąd uzasadnił, że wysokość opłat odholowanie nie ma uzasadnienia. - Rada zastosowała stawki maksymalne, jednocześnie nie wykazując, jakie przesłanki powodują, że miasto musi uwzględniać stawki w maksymalnej wysokości – poinformował sąd.

Sąd wskazał, że przesłanką uwzględnianą przez organ w ustalaniu stawek opłat "mają być koszty usuwania pojazdów na obszarze danego powiatu, a nie koszty usuwania pojazdów ponoszone przez organ".

Jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, to ukarani kierowcy będą mogli ubiegać się o zwrot opłat.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Stworzył Małego Powstańca. Długo walczył o prawa autorskie, teraz dostał nagrodę

d4lbg5v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lbg5v
Więcej tematów