RegionalneWarszawaOd lipca obowiązują nowe karty parkingowe

Od lipca obowiązują nowe karty parkingowe

Te wydane na podstawie wcześniejszych przepisów, tracą ważność 30 czerwca 2015 r.

Od lipca obowiązują nowe karty parkingowe

30.06.2015 19:30

Od 1 lipca 2015 r. w Warszawie będą obowiązywać tylko nowe karty parkingowe, uprawniające do parkowania na tzw. kopertach, przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.

- Nadal niewystarczający jest poziom wiedzy osób z niepełnosprawnością na temat nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych – podkreśla Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Świadczą o tym liczne zapytania kierowane do naszych specjalistów w sieci Centrów Integracja oraz komentarze na portalu Niepelnosprawni.pl. Wciąż brakuje też świadomości społecznej, jak ważne jest zagwarantowanie tych miejsc do parkowania osobom, które najbardziej tego potrzebują - dodaje.__

Komu przysługuje i do czego uprawnia?

Zgodnie z nowymi przepisami karty parkingowe przyznawane są jedynie:
- osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
- osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Karta parkingowa uprawnia do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do niektórych znaków drogowych (B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach; B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych; B-3a zakaz wjazdu autobusów; B-4 zakaz wjazdu motocykli; B-10 zakaz wjazdu motorowerów; B-35 zakaz postoju; B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste; B-38 zakaz postoju w dni parzyste; B-39 strefa ograniczonego postoju).

Kary za brak i za nadużycia

W przypadku zaparkowania pojazdu na tzw. kopercie, bez pozostawienia w nim w widocznym miejscu nowej karty parkingowej, kierujący musi liczyć się z konsekwencjami. Zgodnie z taryfikatorem mandatów za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej wysokość mandatu wynosi 500 zł. Ponadto kierowca otrzyma 5 punktów karnych. Jeżeli kierowca parkuje na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną kartą parkingową, która nie należy ani do tego kierowcy, ani do osoby przez niego przewożonej – wysokość mandatu wynosi 800 zł.

- Zależy nam na tym, aby z tzw. kopert korzystały tylko osoby uprawnione, a w przypadku, kiedy zajmują je pojazdy osób nieuprawnionych, aby jak najszybciej miejsca te były „uwalniane", stąd też są one często kontrolowane przez strażników miejskich. Sytuacja na przestrzeni ostatnich lat systematycznie poprawia się, jednak nadal musimy interweniować. Tylko w tym roku na terenie stolicy odnotowaliśmy ponad 4 tys. zdarzeń dotyczących nieuprawnionego parkowania na tzw. kopercie – podkreśla Bartłomiej Zieliński z-ca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy ds. Prewencji.

Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania nowych kart parkingowych można znaleźć na stronie prowadzonej przez Integrację: www.kartaparkingowa.pl oraz na portalu www.niepelnosprawni.pl .

Obraz
Obraz
parkowanieniepełnosprawnikarta parkingowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)