Obywatele RP protestują mimo zakazu. Publikują "poradnik demonstranta"
"Taktyka uczy nas, że należy siadać natychmiast, kiedy ktokolwiek z agresywnym zamiarem ruszy w naszą stronę".
Obywatele RP opublikowali w sieci filmik, w którym informują, na czym będzie polegał "bierny protest". Zorganizują go, mimo zakazu wojewody, 10 maja o godz. 20 na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób chcą "pokazać sprzeciw wobec łamania praw człowieka". To będzie pierwsza nielegalna kontrmiesięcznica.
"Ostatnia siódma rocznica katastrofy smoleńskiej, pokazała, że rząd dzieli obywatelki i obywateli na tych, którzy mogą uczestniczyć w uroczystościach państwowych i na tych którzy nie mogą. Jednak my nie spoczniemy" - czytamy na stronie wydarzenia „Kontrmiesięcznica majowa”. Organizatorzy nie zgadzają się na "wykorzystywanie żałoby do celów politycznych, rozkopywanie grobów, łamanie konstytucji, uchwalanie antyobywatelskich ustaw" i organizują protest.
Demonstranci spotkają się o godz. 20 naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego i tam rozpoczną „bierny opór” - usiądą na jezdni. Zdaniem Pawła Kasprzaka rozłożenie się na ulicy to „pokojowy gest”, który chroni przed poturbowaniem i jest „najbezpieczniejszą formą stawiania oporu przemocy”.
Jak poprawnie demonstrować?
Na profilu facebookowym "Obywatele RP" organizatorzy kontrmiesięcznicy zamieścili we wtorek film instruktażowy pt. "Poradnik demonstranta ‘Sit-in’”, w którym informują, jak należy protestować. "Taktyka uczy nas, że należy siadać natychmiast, kiedy ktokolwiek z agresywnym zamiarem ruszy w naszą stronę. Stojąc damy się z łatwością zepchnąć" - mówi Kasprzak. "Kiedy nas niosą, nie należy pomagać im [policji] drepcząc nogami po bruku. Należy sflaczeć, mieć kompletnie rozluźnione mięśnie. Wtedy ludzkie ciało staje się zdumiewająco ciężkie. Niech się przy tym, chłopaki, zasapią" - dodaje.
Nielegalne zgromadzenie
Kontrmiesięcznica na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będzie pierwszą nielegalną. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, zakazał Obywatelom RP demonstracji, powołując się na nowe prawo o zgromadzeniach .
Przypomnijmy: na początku kwietnia weszły w życie nowe zasady organizowania zgromadzeń. Pozwalają one zgłaszać zgromadzenia cykliczne, przy których nie wolno przeprowadzać innych demonstracji. W praktyce z przepisów korzystają tylko organizatorzy miesięcznic katastrofy smoleńskiej: do 2020 roku zarejestrowali "miesięcznice smoleńskie", które będą odbywać się regularnie od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie.
Zgodnie z nowelą, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zostało zaplanowane w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.
Nowe zasady dotyczące organizacji zgromadzeń skrytykował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy.