Nowy gmach Sejmu - budowa rusza w przyszłym roku
Ulica Wiejska zmieni się nie do poznania. Ile będzie to kosztowało?
Posłom zrobiło się na Wiejskiej za ciasno, potrzebują więcej miejsca - przekonywał w styczniu 2012 roku Jan Węgrzyn, wiceszef Kancelarii Sejmu . Brakuje sal, w których obradować mogą komisje, w dni sejmowe grafik jest wypełniony do godziny 22:00. Posłowie nie mają też miejsca do pracy indywidualnej.
Na jednego posła przypada obecnie 2,2 m kwadratowego powierzchni biurowej. Dlatego w nowym budynku o powierzchni 10 tys. metrów kw. ma powstać 8 dużych sal komisyjnych, ale posłowie dostaną też 100 gabinetów.
*Przeszklona bryła wpisze się we wnętrze urbanistyczne, porządkując je i stanowiąc harmonijne zamknięcie kompozycji zespołu parlamentarnego, a w szczególności - perspektywy widokowej charakterystycznej sali posiedzeń od strony ciągu spacerowego ul. Maszyńskiego i parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego *- przekonywała Kancelaria Sejmu w piśmie do wydziału architektury miejskiego ratusza.
Budynek będzie miał 6 kondygnacji - cztery naziemne i dwie podziemne. W sumie będzie to 1,1 tys.metrów kwadratowych powierzchni użytkowej - czytamy w "Rzeczpospolitej". W nowym obiekcie mają się znaleźć m.in. nowe pomieszczenia dla Komisji ds. Służb Specjalnych, Straży Marszałkowskiej i Wszechnicy Sejmowej. Nowy budynek zostanie połączony z innymi** **podziemnym przejściem.
Za kilka lat ma też powstać kolejny biurowiec po drugiej stronie ulicy Wiejskiej. Jego budowa ma rozpocząć się w 2015 lub 2016 r. Ma on kosztować ponad 50 mln złotych.
Rozumiemy, że każdy potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do pracy, my jednak zastanawiamy się, czy posłów nie jest po prostu... zbyt wielu.