Trwa ładowanie...

Nowosielski znów przyniesie rekord?

Obraz "Dziewczyny na statku" licytowany po raz pierwszy od 17 lat. Poprzednia jego sprzedaż trafiła do Księgi Rekordów Guinessa

Nowosielski znów przyniesie rekord?
d49qu3z
d49qu3z

Licytacja obrazu Jerzego Nowosielskiego "Dziewczyny na statku", która odbędzie się 7 marca o godzinie 19:00 w DESIE Unicum, budzi wielkie emocje. Poprzednia sprzedaż tego dzieła na aukcji w 1996 roku została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa w 1997 roku z opisem: Najdroższe w Polsce – Rekordową cenę za dzieło żyjącego malarza polskiego – 45 tys. zł – zapłacono 9.06.1996 r. za płótno Jerzego Nowosielskiego Dziewczyny na statku (80 x 100 cm) - donosi "Puls Biznesu".

Ta cena może dziwić, bo teraz sama cena wywoławcza obrazu wynosi 280 tysięcy złotych. W tamtych czasach jednak cena 45 tysięcy złotych była imponująca. Pokazuje to również dobitnie rozwój rynku sztuki współczesnej, który miał miejsce w naszym kraju na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

„Dziewczyny na statku” to jedno z najbardziej reprezentatywnych płócien w twórczości Nowosielskiego. Obraz przedstawiający sześć półnagich modelek sygnowany jestznamienną datą 13 grudnia 1981 r. Przez ostatnie 17 lat znajdował się w prywatnych rękach. Patrząc na obrazy Nowosielskiego z serii „Dziewczyny na statku”,jesteśmy jednocześnie towarzyszami podróży w głąb malarskiej wyobraźni, która kultywuje ideał kobiecego ciała, adoruje jego kształty, przenosząc go tym samym w ponadzmysłowy wymiar - pisał Andrzej Szczepanik.

d49qu3z

Na aukcji będzie można także kupić inne dzieła Jerzego Nowosielskiego.

d49qu3z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49qu3z
Więcej tematów