Trwa ładowanie...

Nowatorska operacja specjalistów WUM z Warszawy zakończona sukcesem

Nowoczesna operacja i nowoczesna proteza - lekarze Warszawskiego Uniwersystetu Medycznego po raz pierwszy pomogli tak ciężko choremu pacjentowi. Mężczyzna ma tętniaka i tradycyjne metody operacji na otwartym sercu mogły skończyć się tragicznie. Tym większy jest sukces stołecznych specjalistów.

Nowatorska operacja specjalistów WUM z Warszawy zakończona sukcesemŹródło: PAP, fot: Piotr Polak
d16zo3a
d16zo3a

Nowatorską operację specjaliści WUM przeprowadzili na początku lutego tego roku. Jednak dopiero teraz pochwalili się jej efektami.

Zabieg polegał na wszczepieniu przez skórę nowej generacji stentgraftu do tętniaka łuku aorty. Ta małoinwazyjna metoda była jedyną szansą dla 72-letniego pacjenta.

Lekarze WUM podkreślają, że u chorego nie można było przeprowadzić operacji tradycyjnej z powodu bardzo wysokiego ryzyka. Tętniak miał średnicę 8 cm i zajmował odejścia tętnic łuku aorty.

Zobacz też: Robert Biedroń snuje teorię. "Być może posiada także teczki na premiera, na prezesa Kaczyńskiego

- Medycy przez naczynie z przezskórnego dostępu udowego założyli stentgraft do aorty wstępującej i pnia ramienno-głowowego w połączeniu z neuroprotekcją oraz szybką stymulacją serca - tłumaczą lekarze.

d16zo3a

Zanim specjaliści wykonali operację wewnątrznaczyniową, musieli odpowiednio przygotować tętnice szyjną wspólną i podobojczykową lewą. Pacjent po złożonej operacji nie miał żadnych powikłań, a badania kontrolne potwierdziły, że krew przepływa prawidłowo.

Warszawski Uniwersytet Medyczny podał, że operację wykonał zespół w składzie: prof. Zbigniew Gałązka, dr med. Rafał Maciąg (radiolog)
oraz dr Tadeusz Bering (kardioanestezjolog). Warszawscy lekarze współpracowali również ze światowej sławy chirurgiem naczyniowym z Uniwersytetu Medycznego w Zurichu prof. Mario Lachatem,

Przypomnijmy, że stentgrafty (czyli sztuczne naczynia) są wszczepiane u chorych, u których tradycyjna operacja na otwartej klatce piersiowej, z krążeniem pozaustrojowym, byłby bardzo ryzykowna.

Lekarze wprowadzają więc te protezy cewnikiem do wnętrza naczynia w postaci zwiniętej, po czym są rozprężane do ścian wewnętrznych aorty. Dzięki temu tętniak nie jest narażony na krwawienie i pęknięcie.

W komunikacie WUM, władze uczelni podkreśliły, że Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń CSK UCK WUM, którą kieruje prof. Zbigniew Gałązka to wiodący ośrodek w Polsce, jeśli wziąć pod uwagę leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków aorty oraz miażdżycową niedrożność tętnic.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16zo3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16zo3a
Więcej tematów