Nowa Rotunda już wkrótce. Na placu budowy pojawiły się pierwsze elementy
Na miejscu starej Rotundy można zauważyć potężny, centralny słup konstrukcyjny, który będzie ważnym elementem nowego budynku. Ma być gotowy już za rok.
Rotunda zniknęła z powierzchni warszawskiego centrum. Ma ją zastąpić bardzo podobny, niezwykle nowoczesny projekt. Pierwsze prace rozbiórkowe ruszyły w styczniu 2017 roku. Nowy budynek ma być gotowy na przełomie 2018 i 2019 roku.
Na miejscu starej Rotundy można zauważyć potężny, centralny słup konstrukcyjny, który waży aż 21 ton i ma 13,5 metra wysokości. To jednak nie wszystko: wkrótce robotnicy zamontują 13 słupów podziemnych i 48 słupów naziemnych. Stworzą one koło, na którym położona zostanie stalowa korona.
- Poprzez kontakt z naturą, w doskonałej pod względem klimatycznym przestrzeni, Rotunda zmieni swoje oblicze, stając się nowoczesną oazą miejską - mówił WawaLove.pl Bartłomiej Gowin z buira projektowego Gowin&Siuta. Ważną rolę w projekcie odgrywa woda. - Jej funkcja społeczna polega na wprowadzeniu orzeźwiającego klimatu poprzez system wkomponowanej w sufit nad Patio Miejskim fontanny deszczownicowej - dodaje Gowin.
Architekci przekonują, że nowa Rotunda ma stać się ikoną i centralnym węzłem funkcjonalnym. - Przemiana oblicza Rotundy, polega przede wszystkim na sposobie jej postrzegania. Z obiektu percypowanego dotychczas w głównej mierze z zewnątrz, bądź z poziomu parteru – staje się ona interaktywnym węzłem transferu ludzi i informacji – pozwalając na odbiór otoczenia budynku jak i jego wewnętrznej geometrii z niedostępnej dotąd swobodnie przestrzeni antresoli - opowiadał Bartłomiej Gowin.
Katastrofa w centrum miasta
Rotunda to budynek należący do banku PKO BP, który znajduje się w samym centrum miasta przy Rondzie Dmowskiego. Budowla jest charakterystyczną częścią „Ściany Wschodniej”, którą projektowano i budowano w latach 1960-1969.
Poszczególne elementy tego rozwiązania urbanistycznego projektowało wielu znanych architektów pod kierownictwem Zbigniewa Karpińskiego. Samą Rotundę otwarto w 1966 r. Obecny budynek różni się nieco od wersji pierwotnej, która została zniszczona 15 lutego 1979 r. W tragicznej katastrofie śmierć poniosło 49 osób, 110 zostało rannych, a sam budynek uległ zniszczeniu w 70%. Odbudowy Rotundy dokonano w ekspresowym tempie i już pod koniec października 1979 r. została ona ponownie oddana do użytku. Jedną z głównych zmian w stosunku do pierwowzoru było zastosowanie przyciemnianego szkła w elewacji obiektu.