Niezwykły order gen. Kustronia trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Wśród eksponatów znalazły się też jego liczne odznaczenia, dokumenty i zdjęcia.
Pamiątki po gen. Józefie Kustroniu, polskim dowódcy, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej zostały przekazane do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród eksponatów są trzy ordery Virtuti Militari, w tym zakrwawiony, odpięty z munduru po śmierci generała.
Pamiątki przekazała w środę w Nowym Sączu wnuczka generała Ewa Kustroń de Ramos, mieszkająca na stałe w Wenezueli. - Te rzeczy należą do Polski, nigdy nie chciałam ich wywozić, ale zostawić tu w jak najlepszym miejscu. Muzeum Wojska Polskiego jest godnym miejscem dla tych pamiątek, żeby cała Polska poznała mojego dziadka - powiedziała PAP Ewa Kustroń de Ramos. Wśród eksponatów są: trzy Krzyże Virtuti Militari, pomniejsze odznaczenia, dokumenty, zdjęcia, listy i kartki okolicznościowe, pisane przez generała do rodziny.
Sądecki antykwariusz i miłośnik historii Adam Orzechowski ocenił, że historycznie najcenniejszy jest Srebrny Krzyż przyznany wojskowemu za zasługi bojowe w wojnie z bolszewikami. Generał Kustroń nosił order na mundurze, gdy poniósł śmierć w bitwie pod Oleszycami k. Lubaczowa 16 września 1939 r. Zakrwawione odznaczenie Niemcy odpięli od munduru i zwrócili żonie. Do dziś na baretce zachowały się brązowe plamy krwi. Pozostałe dwa ordery przyznano generałowi pośmiertnie: Złoty Krzyż nadany przez gen. Władysława Sikorskiego oraz Krzyż Komandorski nadany przez władze PRL w czasach gomułkowskich.
Jak poinformował PAP Roman Matuszewski, Główny Inwentaryzator Muzeum Wojska Polskiego, zgodnie z życzeniem ofiarodawczyni wyznaczeni pracownicy placówki odebrali od niej pamiątki. Po przewiezieniu z Nowego Sącza do stolicy zostaną one przyjęte do zbiorów placówki i tam eksponowane. - Rangę tego zespołu pamiątek podnosi przede wszystkim główny przedmiot, czyli order Virtuti Militari, w którym generał Kustroń zginął w 1939 r. - ocenił. Poza tym wśród darów są odznaczenia mniejszej rangi i dokumenty. - O darze będziemy mogli coś więcej powiedzieć, po jego obejrzeniu na miejscu w muzeum - zapowiedział przedstawiciel placówki.
Józef Rudolf Kustroń urodził się 16 października 1892 r. w Stryju. Niedługo potem wraz z rodzicami przeniósł się do Nowego Sącza. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, gdzie został dowódcą plutonu piechoty. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, był dowódcą piechoty dywizyjnej 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty w Grudziądzu, po czym w 1935 r. objął dowództwo 21. Dywizji Piechoty Górskiej. Został wtedy służbowo przeniesiony do Bielska. W marcu 1939 r. Józef Kustroń został awansowany do stopnia generała brygady. Podczas kampanii wrześniowej dowodził 21. DPG, wchodzącą w skład Grupy Operacyjnej "Bielsko" oraz Armii "Kraków". Zginął 16 września w trakcie walk pod Oleszycami. Pochowano go na polu bitwy, ale w 1953 r. szczątki generała przewieziono do Nowego Sącza. Jego grób znajduje się na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Duża awaria wodociągowa na Zaciszu. "Prawie 60 budynków bez wody"