Trwa ładowanie...

Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

Straty po II wojnie światowej wycenia się na ok. 3 biliony zł.

Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu
dbx6lx7
dbx6lx7

„Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie (...)” – powiedział Jarosław Kaczyński. W Polsce zawrzało. Nawet najbardziej dotknięta wojną Warszawa podzieliła się na zwolenników i przeciwników poglądu o uzyskaniu od Niemiec reparacji wojennych. Zobacz co mówią mieszkańcy stolicy.

Sprawa reparacji wojennych powróciła, gdy na lipcowym kongresie PiS upomniał się o nie Jarosław Kaczyński. - Czy otrzymaliśmy coś za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś? Nie! - grzmiał wtedy z mównicy prezes PiS. Zaznaczył, że finansowe zobowiązania Niemiec i Austrii wobec Polski są wciąż aktualne. - Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie (...) – dodał Kaczyński.

Jednak strona niemiecka uznaje, że kwestia ta została już dawno rozwiązana. - W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała -stwierdziła rzeczniczka niemieckiego rządu Ulrike Demmer.

- Istniała ciągłość państwowości Rzeszy Niemieckiej i RFN. Zrzeczenie się reparacji wojennych polskich komunistów wobec NRD jest pozbawione mocy prawnej – komentuje dla niezależna.pl prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

dbx6lx7

Wyjątkowo zaangażowany w sprawę pozostaje poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. We wtorek zamieścił następującą informację na Twitterze.* *

Niemcy mają złe relacje z USA,Turcją,Wielką Brytanią,Grecją. Czy chcą jeszcze obrazić Polskę, twierdząc, że NIC jej się nie należy za IIWŚ?

— Arkadiusz Mularczyk (@arekmularczyk)

Dzień później dodał kolejny komentarz.

Niemcy zapłacili reparacje wojenne 11 krajom na podstawie dwustronnych umów. PL nic nie zapłacili pod pretekstem braku traktatu pokojowego.

dbx6lx7

— Arkadiusz Mularczyk (@arekmularczyk)

Opozycja także zabiera głos. -To czysta polityka i część wojny z Unią Europejską – oznajmił Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej.

Zgliszcza Warszawy

Szacuje się, że podczas wojny na skutek planowego wyburzania stolicy, zniszczeń podczas Powstania Warszawskiego, strat powstałych w wyniku oblężeń miasta oraz zagłady warszawskiego getta, zniszczono 84 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Przybliżona ilość gruzów pokrywających miasto w 1945 oszacowana została na 20 milionów metrów sześciennych. Rejestr zniszczonych w tym czasie obiektów sakralnych i świeckich mających wartość zabytkową liczy 674 pozycje. Łącznie tylko na lewym brzegu Wisły zniszczono blisko 10 tys. obiektów.

1 sierpnia obchodziliśmy 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

dbx6lx7

Straty w całej Polsce wycenia się na ok. 3 biliony zł.

dbx6lx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbx6lx7
Więcej tematów