RegionalneWarszawaNie żyje dziennikarka Zuzanna Czajkowska. Uczestniczka Powstania Warszawskiego

Nie żyje dziennikarka Zuzanna Czajkowska. Uczestniczka Powstania Warszawskiego

Za swoją działalność została odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Gloria Artis

Nie żyje dziennikarka Zuzanna Czajkowska. Uczestniczka Powstania Warszawskiego

W wieku 86 lat, zmarła polska dziennikarka i krytyk muzyczny Zuzanna Czajkowska - poinformowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Czajkowska brała udział m.in. w powstaniu warszawskim, a w latach 50. została skazana w procesie politycznym.

Zuzanna Czajkowska urodziła się 9 listopada 1930 r. w Warszawie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych, związanej m.in. z XIX-wiecznym pisarzem Michałem Czajkowskim vel Sadykiem Paszą.

W wieku 13 lat brała udział w powstaniu warszawskim. W rozmowie z Błażejem Torańskim (SDP) w 2016 r. powiedziała, że m.in. to doświadczenie ją "ukształtowało". "Nosiłam do politechniki zupę, do szpitali masło. My, dzieci powstania, zbieraliśmy się przy Noakowskiego 10. Dlaczego o tym mówię? Byliśmy wtedy jednym, zjednoczonym narodem, walczącym przeciwko wrogowi".

W latach 1948-50 studiowała na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów pracowała w Teatrze Polskim, tańcząc i śpiewając na jego scenie. Jesienią 1950 r. razem z matką została aresztowana w Białymstoku (miejsce powojennego osiedlenia) i skazana w procesach politycznych (wyroki unieważniono w 1989 r.).

"Nie popełniłam żadnego przestępstwa. Bezpieka przyszła po moją matkę, która nie kryła swoich poglądów, a ponadto otrzymała list z Ameryki od współpracownika mojego ojca. To wystarczyło, aby ją oskarżyć. Mnie zatrzymano przy okazji, gdyż znaleziono w mieszkaniu moje szkolne notatki. W zielonym zeszycie spisałam swoje przeżycia z Powstania Warszawskiego" - powiedziała dziennikarka Torańskiemu.

Jako dziennikarka zadebiutowała w białostockiej mutacji "Życia Warszawy". W latach 1952-80 pracowała w "Słowie Powszechnym" początkowo w oddziale białostockim, a od 1954 r. w redakcji w Warszawie jako reporterka, redaktor działu kulturalnego, recenzentka muzyczna, publicystka.

W 1981r. podjęła pracę redaktora - dokumentalisty w "Tygodniku Solidarność".

Za swoją działalność została odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Gloria Artis w 2016 r., a w latach wcześniejszych nagrodą Filmu i Kierunków (za pracę o Sienkiewiczu - 1954 r.), nagrodą i dyplomem od wydawcy "Słowa Powszechnego" (1955 r.), nagrodą SDP i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (równorzędnie z Jackiem Maziarskim, za reportaż - 1964 r.), także dyplomem i medalem SDP za 25 lat pracy dziennikarskiej (1977 r.).

Obraz
dziennikarkapowstanie warszawskieśmierć

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)