Trwa ładowanie...

Nie będzie rozbiórki Syreniego Śpiewu?

Powojenny modernistyczny budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Nie będzie rozbiórki Syreniego Śpiewu?
dvr5lfe
dvr5lfe

Kolejna ikona warszawskiej architektury do wyburzenia? Jest szansa na uratowanie słynnego pawilonu "Powiśle". Powojenny modernistyczny budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Pawilon dawnej restauracji i kawiarni hotelu „Powiśle” wybudowano na początku lat 70. XX wieku. Ta część zespołu budynków, która kiedyś należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest zlokalizowana przy ulicy Rozbrat. Teraz mieści się tam jeden z najbardziej znanych klubów i restauracji w stolicy – Syreni Śpiew. Obiekt jest zaliczany do ikony powojennego modernizmu, który zachwyca ozdobnymi mozaikami oraz drewnianą okładziną.

Mieszkańcy Warszawy z przerażeniem zareagowali na doniesienia o ewentualnej rozbiórce pawilonu, który jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. Na jego miejscu miał powstać apartamentowiec. Jednak jest szansa na to, że pawilon nie trafi pod kilof.

Dzięki wspólnym staraniom Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Tu było to stało oraz Miasto Jest Nasze do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została karta pawilonu restauracyjnego hotelu „Powiśle”. Tym samym jest szansa, że obiekt trafi do gminnej ewidencji, co może oddalić decyzję o ewentualnej rozbiórce pawilonu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada zburzenie tego budynku, będzie musiał być ponownie uzgadniany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Będziemy informować Was na bieżąco o losach pawilonu „Powiśle”!

dvr5lfe
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj