Trwa ładowanie...

Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego zdobył prestiżowy grant ERC

O tym wyróżnieniu poinformowało biuro prasowe UW.

Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego zdobył prestiżowy grant ERC
d23y2s5
d23y2s5

Dr Marek Cygan z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Jego badania będą dotyczyć algorytmów - poinformowało w czwartek biuro prasowe UW.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków. To już dziewiąte prestiżowe stypendium ERC, które trafia na UW.

Jak poinformowało biuro prasowe warszawskiej uczelni, dr Marek Cygan w swoim wniosku o Starting Grant ERC starał się o 1,5 mln euro. W zespole dr Cygana znajdą się matematycy i informatycy - trzech doktorantów i trzy osoby po doktoracie. Ich badania potrwają pięć lat. Naukowiec przeznaczy grant ERC na pracę nad algorytmami, czyli matematycznymi sposobami rozwiązywania problemów przy pomocy komputera.

- Będę chciał zbadać powiązania między dwoma nurtami - algorytmami aproksymacyjnymi i parametryzowanymi - oraz metaheurystycznymi - wyjaśnia dr Marek Cygan z MIM UW - Ten trzeci typ algorytmów jest najczęściej używany, ale bardzo rzadko da się udowodnić, że one działają. Służą do optymalizacji procesów, np. w obliczaniu trasy dla przewiezienia przedmiotu z jednego miejsca do drugiego lub obliczeniu, ile materiału potrzebujemy na wykonanie jakiegoś przedmiotu. Algorytmy mogą być wykorzystywane w logistyce i produkcji, ale grant ERC jest na badania podstawowe, które mają poprawić rozumienie świata. Najważniejsze będą więc wyniki teoretyczne.

d23y2s5

Zdobycie grantu ERC to kolejny sukces dr. Marka Cygana. Już jako student UW z powodzeniem startował w zawodach informatycznych. W 2005 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Code Jam. Pokonał wtedy 14,5 tys. konkurentów. W 2007 roku z Marcinem Pilipczukiem i Filipem Wolskim zajął pierwsze miejsce w finale 31. akademickich mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) w Tokio. Uniwersytecka drużyna konkurowała wówczas z ponad 6 tys. drużyn z ponad 1,7 tys. uczelni.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie - zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden mniejszy grant (Proof of Concept). Jeśli chodzi o nowy program ramowy, Horyzont 2020, to stypendium dr Cygana jest pierwszym dużym grantem dla Polaka z ERC. W Horyzoncie 2020 mniejsze środki z ERC wywalczył wcześniej tylko prof. Piotr Sankowski (również z MIM UW), który realizuje grant Proof of Concept.

d23y2s5
d23y2s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23y2s5
Więcej tematów