RegionalneWarszawaNaukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego zdobył prestiżowy grant ERC

Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego zdobył prestiżowy grant ERC

O tym wyróżnieniu poinformowało biuro prasowe UW.

Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego zdobył prestiżowy grant ERC

09.10.2015 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dr Marek Cygan z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Jego badania będą dotyczyć algorytmów - poinformowało w czwartek biuro prasowe UW.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków. To już dziewiąte prestiżowe stypendium ERC, które trafia na UW.

Jak poinformowało biuro prasowe warszawskiej uczelni, dr Marek Cygan w swoim wniosku o Starting Grant ERC starał się o 1,5 mln euro. W zespole dr Cygana znajdą się matematycy i informatycy - trzech doktorantów i trzy osoby po doktoracie. Ich badania potrwają pięć lat. Naukowiec przeznaczy grant ERC na pracę nad algorytmami, czyli matematycznymi sposobami rozwiązywania problemów przy pomocy komputera.

- Będę chciał zbadać powiązania między dwoma nurtami - algorytmami aproksymacyjnymi i parametryzowanymi - oraz metaheurystycznymi - wyjaśnia dr Marek Cygan z MIM UW - Ten trzeci typ algorytmów jest najczęściej używany, ale bardzo rzadko da się udowodnić, że one działają. Służą do optymalizacji procesów, np. w obliczaniu trasy dla przewiezienia przedmiotu z jednego miejsca do drugiego lub obliczeniu, ile materiału potrzebujemy na wykonanie jakiegoś przedmiotu. Algorytmy mogą być wykorzystywane w logistyce i produkcji, ale grant ERC jest na badania podstawowe, które mają poprawić rozumienie świata. Najważniejsze będą więc wyniki teoretyczne.

Zdobycie grantu ERC to kolejny sukces dr. Marka Cygana. Już jako student UW z powodzeniem startował w zawodach informatycznych. W 2005 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Code Jam. Pokonał wtedy 14,5 tys. konkurentów. W 2007 roku z Marcinem Pilipczukiem i Filipem Wolskim zajął pierwsze miejsce w finale 31. akademickich mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) w Tokio. Uniwersytecka drużyna konkurowała wówczas z ponad 6 tys. drużyn z ponad 1,7 tys. uczelni.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie - zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden mniejszy grant (Proof of Concept). Jeśli chodzi o nowy program ramowy, Horyzont 2020, to stypendium dr Cygana jest pierwszym dużym grantem dla Polaka z ERC. W Horyzoncie 2020 mniejsze środki z ERC wywalczył wcześniej tylko prof. Piotr Sankowski (również z MIM UW), który realizuje grant Proof of Concept.

(PAP)

Obraz
badanianagrodabiuro
Komentarze (0)