Trwa ładowanie...

Naneli Lale, czyli Miętowy Tulipan (wideo)

Warszawski zespół, który wykonuje klasykę turecką, zagra 15 listopada w Pracovni

Naneli Lale, czyli Miętowy Tulipan (wideo)
d3ux5do
d3ux5do

Naneli Lale to prawdziwa perełka na stołecznej scenie muzycznej. Zespół inspiruje się klasyczną muzyką ottomańską wykorzystując oryginalne instrumenty tureckie - rebab, ney, kanun - i nie tylko. Naneli Lale znaczy dosłownie "miętowy tulipan" - w języku tureckim pojęcie zupełnie abstrakcyjne.

W skład zespołu wchodzą: Helena Matuszewska (rebab, skrzypce), Hubert Połoniewicz (kanun), Wojtek Lubertowicz (riqq, bendir, duduk), Mateusz Szemraj (ud, perdesiz gitar) i Ali Alpago (ney).

Kim są muzycy z Naneli Lale?

Jest nas piątka - czwórka Polaków i jeden Turek, czterech facetów i jedna kobieta. Czworo z nas na co dzień zajmuje się muzyką, jedno robi to po pracy, bo po prostu uwielbia grać. Wszyscy od wielu lat gramy przede wszystkim muzykę etno, folkową, orientalną, ale nie tylko.

Od kiedy gracie razem?

Zespół powstał mniej więcej rok temu. Wszystkich nas połączyła fascynacja dawną muzyką turecką, mikrotonami i kompletnie inną od naszej kulturą muzyczną.

d3ux5do

Jaką muzykę gra Naneli Lale?

Gramy przede wszystkim turecką muzykę klasyczną, czyli muzykę z czasów Imperium Ottomańskiego - głownie XVII/XIX wiek. Ale nie stronimy od współczesnych inspiracji etnicznych z Turcji i próbujemy łączyć kulturę muzyczną Polski i Turcji. Istotne jest to, że gramy na klasycznych instrumentach tureckich - kanun, oud, ney, rebab, wplatając w to czasem polski dawny instrument - sukę biłgorajską. nazwy niewiele mówią, więc warto przyjść i zobaczyć co to za instrumentalne cuda.

15 listopada 2012 r. o godz. 20:00 zagracie koncert w żoliborskim klubie Pracovnia. Czego można się spodziewać po Waszym występie?

Jesteśmy jedynym zespołem wykonującym klasykę turecką. Jak zawsze zagramy muzykę, która jest totalnym uspokojeniem i pięknym kawałkiem Orientu w środku szarej Warszawy. Wykonamy ją na oryginalnych, orientalnych instrumentach, których warto posłuchać i które warto zobaczyć. Pojawią się na pewno nowości repertuuarowe oraz goście: Kadir Gur z Turcji, który zagra i zaśpiewa oraz Magdalena Tejchma, która zagra na Neyu.

Dziękujemy za rozmowę.

.....................................................................................................................................................................

Naneli Lale, 15.11.2012 r., godz. 20:00
Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Bilety: 10 złotych
......................................................................................................................................................................


Poniżej możecie zobaczyć animację do jednego z utworów granych przez Naneli Lale.

d3ux5do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ux5do
Więcej tematów