RegionalneWarszawaNajdłużej żyją mieszkańcy Wilanowa i Wesołej, najkrócej - Pragi Północ

Najdłużej żyją mieszkańcy Wilanowa i Wesołej, najkrócej - Pragi Północ

Mieszkańcy stołecznych dzielnic znacznie różnią się stanem zdrowia

Najdłużej żyją mieszkańcy Wilanowa i Wesołej, najkrócej - Pragi Północ

Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego powiedział, że chociaż w ostatnich latach nieco zmniejszyły się różnice w stanie zdrowia mieszkańców poszczególnych dzielnic, to wciąż są one ogromne.

Średnia długość życia mężczyzn w Warszawie to 75 lat, a kobiet 82 lata

Mężczyźni najdłużej żyją w Wilanowie (średnia długość życia 82 lata), a kobiety w Wesołej (85 lat). Najgorsze wyniki dotyczące długości życia odnotowano natomiast na Pradze Północ : mężczyźni żyją tam średnio 70 lat , a kobiety 78.

Najwyższą umieralność odnotowano również na Pradze Północ (po wyeliminowaniu różnic wynikających ze struktury wieku). W przypadku mężczyzn poziom umieralności jest o 50 proc. większy niż w innych dzielnicach; w przypadku kobiet o jedną trzecią. Wysoką umieralność odnotowano także na Woli .

Na stan zdrowia wpływa przede wszystkim styl życia

Prof. Wojtyniak zaznaczył, że za stan zdrowia w największym stopniu odpowiada styl życia, w mniejszym zaś system ochrony zdrowia. Jak wynika z danych dotyczących umieralności niemowląt, na Pradze Północ należy on do najniższych w Warszawie, co świadczy o dobrym systemie opieki zdrowotnej. Z kolei fatalna sytuacja dotyczące śmiertelności niemowląt jest na Żoliborzu (blisko 11 zgonów na tysiąc urodzeń). Wysokie wskaźniki są też w Śródmieściu oraz w Rembertowie .

Warszawiacy umierają najczęściej na choroby układu krążenia i nowotwory

Najczęstszymi przyczynami zgonów mieszkańców Warszawy, podobnie jak ogółu miast Polski są choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe, które w 2011 r. były odpowiedzialne w sumie za 72 procent ogółu zgonów mieszkańców miasta.

W Warszawie znacznie częściej w porównaniu z resztą kraju jako przyczynę zgonu wskazywano problemy układu oddechowego. Z kolei w stolicy wyraźnie mniejszy jest wskaźnik odsetka zgonów, których przyczyna jest niedokładnie określona lub nieznana.

Raport ”Stan zdrowia mieszkańców Warszawy w latach 2009 - 2011” opublikowano na stronie internetowej urzędu miasta. Jak podaje ratusz , wiedza zgromadzona w raporcie służy planowaniu działań prozdrowotnych. Jest narzędziem pomocnym w wytyczaniu kierunków rozwoju ochrony zdrowia w stolicy.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)