RegionalneWarszawaNa Muranowie pojawi się "Las". Upamiętni Polaków ratujących Żydów

Na Muranowie pojawi się "Las". Upamiętni Polaków ratujących Żydów

"Składał się będzie z 10 tysięcy drzew"

Na Muranowie pojawi się "Las". Upamiętni Polaków ratujących Żydów

24.04.2015 18:39

Rozstrzygnięto konkurs na projekt upamiętnienia Sprawiedliwych przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwyciężył projekt o nazwie "Las". Stanie na Muranowie.

- Projekt oparty na nowatorskiej koncepcji upamiętnienia, które odbywa się tu poprzez zainicjowanie procesu, a nie stworzenie monumentalnego obiektu architektonicznego - uzasadniło swój wybór jury. - Praca akcentuje takie pojęcia, jak troska, zobowiązanie, kruchość i ryzyko, a także podkreśla sam akt udzielania Żydom schronienia przez Sprawiedliwych. Kolejnym istotnym aspektem projektu jest jego partycypacyjny charakter i potencjał do rozciągnięcia idei upamiętnienia w przestrzeni i czasie. Zasadzona w ramach projektu szkółka leśna umożliwi bowiem rozsiewanie wieści o działaniach Sprawiedliwych poprzez rozsadzanie drzew do miejsc historycznie związanych z życiem Żydów w Polsce - dodają członkowie komisji.

Projekt "Las" zakłada zasadzenie lasu-pomnika, symbolizującego nieznaną liczbę uratowanych Żydów. Składał się będzie z około 10 tys. osik. i ma powstać w wyniku działania wspólnotowego, czyli z udziałem mieszkańców Muranowa. - Nadanie nazwy pomnikowi również miałoby wyniknąć w trakcie jego tworzenia. W lesie, będącym miejską przestrzenią rekreacyjną, powstaną dwie polany, przypominające kształtem pomniki Bojowników Getta Warszawskiego stojące przed wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Większa z nich będzie służyła jako przestrzeń różnorodnych wydarzeń publicznych - podkreślają autorzy projektu Eduard Freudmann i Gaby Heindl.

Konkurs zorganizowany został przez powołaną do życia w 2013 fundację polsko-żydowskiego filantropa i biznesmana z USA - Zygmunta Rolata. "Pamięć i Przyszłość" wzięła na siebie zadanie realizacji projektu Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Upamiętnienie, ma powstać w otoczeniu Muzeum Historii Żydów Polskich i zostać w całości sfinansowane z funduszy zebranych wśród diaspory żydowskiej i w Izraelu. Projekt zyskał życzliwe poparcie m.in.: Prezydenta RP, Prezydent m.st. Warszawy i Dyrekcji Muzeum Historii Żydów Polskich.

Obraz
żydzipomniklas
Zobacz także
Komentarze (0)