My, rowerzyści z Warszawy [WIDEO]
Będzie o cyklistach współczesnych oraz o okupacyjnych riksiarzach i o tych, którzy animowali środowisko rowerowe w XIX wieku
* Magdalena Stopa, dziennikarka i historyk sztuki, autorka kilku książek o tematyce warszawskiej wzięła się za stołecznych rowerzystów. "My, rowerzyści z Warszawy*" to książka, w której przedstawi ona rowerową społeczność działającą w Warszawie - ludzi animujących środowisko, skupionych wokół wielu organizacji oraz niebanalnych biznesowych przedsięwzięć. jak zapowiada, będą to postaci barwne, wyraziste, o rozmaitych poglądach. Jedni organizują Masę Krytyczną, inni alleycaty. Różne są ich przekonania i różne rowery : kolarki, ostre koła, cruisery, składaki czy wygodne mieszczuchy.
Nie my pierwsi, odkryliśmy przyjemność i pożytek płynący z jazdy na rowerze, dlatego przybliżę też rowerowe tradycje miasta. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów powstało w 1886 roku. Podobnie jak dzisiejsze stowarzyszenia rowerowe, swoją działalnością daleko wybiegało poza aktywność sportową. Ówcześni cykliści współuczestniczyli, m.in. w zakładaniu Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, czy budowie pomnika Mickiewicza. W książce znajdą się też rowerowe historie z dwudziestolecia międzywojennego, okresu okupacji oraz lat PRL-u.
Opowieściom towarzyszyć będą fotografie Federica Caponiego, portrety i migawki z codziennego życia warszawskich rowerzystów. Jak było dawniej, pokażą zdjęcia pochodzące m.in. z Narodowego Archiwum Cyfrowego , Domu Spotkań z Historią i Muzeum Powstania Warszawskiego. Szatę graficzną opracuje Studio Temperówka.
Książka będzie mieć ok.160 stron, format 165x220 mm. Rowery są ekologicznym środkiem transportu, ekologiczny będzie również papier na którym zostanie wydrukowana. Jednocześnie będzie on "wysokiej jakości, doskonale wydobywający walory fotografii. I z certyfikatem".