Muzeum Historii Żydów Polskich dostępne dla zwiedzających
W najbliższy weekend dni otwarte w muzeum
15.04.2013 16:03
Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich ruszyła w 2009 r., w symbolicznym miejscu Warszawy, tuż obok pomnika Bohaterów Getta. Przy wejściu do Muzeum Historii Żydów Polskich zawisła już mezuza – symbol rozpoczęcia działalności w nowej siedzibie. Muzeum Historii Żydów Polskich to obecnie największa inwestycja kulturalna stolicy. Uroczyste otwarcie ma nastąpić 20 października 2013 roku, przy czym sam budynek zostanie udostępniony publiczności 20 kwietnia 2013 roku. Najbliższy weekend to dni otwarte w muzeum.
Z wyjątkiem przestrzeni, w której trwa instalacja wystawy głównej, budynek jest już gotowy na przyjęcie zwiedzających. Przygotowana już została zarówno nasza główna przestrzeń na imprezy kulturalne, czyli audytorium, a także dwie sale warsztatowe. W audytorium mamy przepiękną salę, w której nawet 500 osób może uczestniczyć w koncertach, spektaklach teatralnych lub pokazach filmów. To uniwersalne miejsce na imprezy artystyczne, ale także konferencje i kongresy. Dwie mniejsze sale pozwalają na organizację bardziej kameralnych wydarzeń. Całość jest już gotowa, przetestowana i czeka na pierwsze wydarzenia - powiedział PAP rzecznik Muzeum Historii Żydów Polskich Piotr Kossobudzki.
Gotowe jest także muzealne Centrum Edukacyjne, czyli cztery sale przygotowane do prowadzenia zajęć warsztatowych, gdzie przede wszystkim mają się odbywać zajęcia dla szkół. Pierwsze spotkania zaplanowano tam na 20 kwietnia. Sama główna bryła budynku i absolutnie fantastyczny hol główny, taka perełka architektury, także jest gotowe. Wszystkie systemy techniczne budynku też, jak również przestrzeń biurowa, do której wprowadziliśmy się niedawno - mówił Kossobudzki.
20 i 21 kwietnia to dla nas długo wyczekiwany weekend, czyli dni otwarte w muzeum. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda nasz budynek, obejrzeć film - wirtualną podróż po wystawie głównej i tych, którzy chcieliby skorzystać z warsztatów i zajęć, które się tego dnia odbędą. Także 20 kwietnia odbędzie się promocja filmu Agnieszki Arnold "Rotem" - dodał rzecznik.
Planowano, że całość budowy muzeum będzie kosztować od 80 do 100 mln złotych i większość funduszy pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln PLN), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln PLN), Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln PLN). W toku przedsięwzięcia koszty gmachu, finansowane z pieniędzy państwowych wzrosły do ok. 200 milionów złotych, a wystawy do ok. 120 milionów złotych zebranych wśród darczyńców prywatnych.
Więcej informacji na temat dni otwartych znajdziecie na stronie muzeum .