Trwa ładowanie...

Muzeum Historii Polski. Pierwsza wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu kultury przedstawiono projekt siedziby stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie, autorstwa pracowni architektonicznej WXCA.

Muzeum Historii Polski. Pierwsza wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości
dt9pmok
dt9pmok

Pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski planowana jest na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W siedzibie ministerstwa kultury przedstawiono projekt stałej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Za projekt odpowiedzialna jest firma WXCA.

- Mamy nadzieję, że Muzeum Historii Polski zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski – powiedział w poniedziałek minister kultury prof. Piotr Gliński.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu kultury przedstawiono projekt siedziby stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie, autorstwa pracowni architektonicznej WXCA.

Trudny w realizacji projekt

- Ten projekt to efekt naszej wspólnej pracy – architektów, pełnomocnika ministra ds. budowy MHP Piotra Walkowiaka oraz dyrektora instytucji Roberta Kostro – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

dt9pmok

- Ta praca nie była, i nie jest łatwa, dlatego, że to nie projekt budowany od podstaw, tylko przekształcenie pewnego projektu, który był budowany na potrzeby Muzeum Wojska Polskiego – podkreślił.

Jak dodał Gliński, na tym terenie – przy dwóch już istniejących muzeach: Katyńskim oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – po powstaniu MHP oraz MWP ma powstać park muzealny.

Plan budowy placówki - podkreślił szef resortu - wpisuje się w program rozwoju sieci muzealnej w Polsce oraz w program „Niepodległa”. - Za dwa lata mamy obchody 100-lecia niepodległości Polski. Polski rząd, także z udziałem Sejmu i Senatu oraz pana prezydenta powołuje pięcioletni program, który będzie mówił o naszej tożsamości, historii oraz będzie przypominał tamte wydarzenia, odwołując się do współczesności - zapowiedział.

- Elementem tego programu jest ta, jak sądzę bardzo potrzebna Polsce, inwestycja - dodał.

dt9pmok

Jak zapowiedział Gliński, w przyszłym roku na budowę zostanie przeznaczone 77 mln złotych. - To początek, pierwszy etap. Mamy nadzieję, że Muzeum zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski - dodał. Całkowity koszt budowy ma wynieść, wedle zapowiedzi szefa resortu, około 400 mln zł.

Szczegóły inwestycji

Placówka ma mieć powierzchnię ok. 30 tys m2, z czego 7 tys. m2 przeznaczono na wystawę stałą, a 1500m2 – na ekspozycje czasowe. Ekspozycja stała ma się mieścić na górnym, okalającym budynek piętrze. Na dole – w części nazwanej przez projektantów, w tym Pawła Grodzickiego z pracowni WXCA – „miastem historii”, rozmieszczone będą m.in. audytorium na ok. 570 osób, biblioteka, mediateka, czytelnia, sala kinowa oraz pomieszczenia edukacyjne. Na parterze znajdzie się także pomieszczenie, gdzie będą eksponowane wystawy czasowe.

Wystawa stała w MHP jest realizowana przez zespół historyków z Muzeum Historii Polski przy współpracy z historykami, historykami sztuki, ekspertami z polskich uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk. Za część plastyczną ekspozycji odpowiada konsorcjum WWAA/Platige Image, którego jednym z członków jest uznany słowacki scenograf Boris Kudlicka.

dt9pmok

Współpraca z Zamkiem Królewskim w Warszawie

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor MHP dr Robert Kostro, wystawa „będzie szła chronologicznie”, ale punktem wyjścia do utworzenia jej będą trzy tematy – wolność i niepodległość, polska tożsamość oraz zmiany cywilizacyjne.

Ekspozycję będą tworzyły obiekty uzyskane dzięki współpracy m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Zobaczymy na niej m.in. łódź z X w. wydobywaną aktualnie z jeziora Lednickiego, a także takie elementy, jak kopie aktu unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej, autograf Jana Kazimierza, skrytkę z czasów okupacji i działalności opozycyjnej w latach 70. I 80. rodziny Romaszewskich, tron królewski i pasy kontuszowe.

Dyrektor muzeum Robert Kostro zapowiedział także, że w części poświęconej upadkowi komunizmu w Polsce być może zostanie umieszczony, zdemontowany w 1989r. pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.

dt9pmok

Źródło: (PAP/KL)

dt9pmok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9pmok
Więcej tematów