Muzeum Historii Polski jednak na Cytadeli. Koszt: 350 mln zł.
"Chcemy je otworzyć w 2018 roku"
27.11.2015 10:42
- Muzeum Historii Polski najprawdopodobniej będzie mieć siedzibę na Cytadeli - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany o plany lokalizacji placówki. Za kilka dni na miejscu ma się odbyć wizja lokalna z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza.
O projekcie budowy MHP na terenie Cytadeli w Warszawie pisaliśmy już wcześniej - po tym, jak upadł pomysł wybudowania gmachu Muzeum nad Trasą Łazienkowską. W lipcu br. rząd Ewy Kopacz przyjął program o finansowaniu budowy MHP na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej, gdzie usytuowane ma być także Muzeum Wojska Polskiego. Wedle ówczesnych zapowiedzi MHP miało zostać otwarte w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Gigantomania bez sensu"
- Była mowa o Cytadeli, ponieważ poprzednicy nasi, nie robiąc nic przez osiem lat w tym kierunku, pod koniec swoich rządów, ze względów politycznych, kampanii politycznej, przyspieszyli. Zaczęli coś wykonywać w kierunku lokalizacji i tę lokalizację znaleziono na Cytadeli. Korzystając z tego, że to jest teren wojskowy i że tam były plany, czy są plany, olbrzymiego Muzeum Wojska Polskiego - powiedział minister Gliński.
- Gigantomania, zupełnie bez sensu zaprojektowana - ocenił szef resortu kultury. - Wojsko już się zorientowało, że to nie ma sensu. I z trzech budynków projektowanych, jeden nie będzie budowany, jeden będzie poświęcony właśnie na nowe Muzeum Wojska Polskiego, a trzeci, olbrzymi budynek, będzie mógł być przeznaczony na Muzeum Historii Polski - powiedział szef resortu kultury.
Gliński przyznał, że początkowo był sceptyczny wobec tego projektu.- Ale po spotkaniu z panem dyrektorem (Robertem Kostro-PAP) i z ludźmi, którzy prowadzą to muzeum bez siedziby stałej, zostałem przekonany do tego. Wydaje się, że to jest najlepszy sposób, żeby to muzeum można było otworzyć na 100-lecie niepodległości Polski. My chcemy w 2018 roku otworzyć to muzeum. I w związku z tym najprawdopodobniej lokalizacja będzie na Cytadeli - powiedział Piotr Gliński.
Bez siedziby
- W środę organizujemy wizję lokalną z panem ministrem Macierewiczem, bo to jest teren wojskowy, więc musimy współpracować. I mam nadzieję, że podejmiemy ostateczną decyzję. Jest ona już skonsultowana wstępnie z panią premier. Więc myślę, że uda nam się to zrobić, że ten projekt ruszy z kopyta i zdążymy - powiedział prof. Gliński.
Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli.
MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. W kwietniu br. MHP zorganizowało "Smoleńskie portrety" - wystawę w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Konsultacje w sprawie mostu Krasińskiego jeszcze w tym roku