MSWiA uspokaja. "Plac Piłsudskiego nie będzie ogrodzony"
Jest oficjalne oświadczenie resortu w tej sprawie.
Nie milkną komentarze wokół placu Piłsudskiego. Na wniosek MSWiA został przekształcony w teren zamknięty. Resort postanowił zabrać głos w sprawie i wydał specjalne oświadczenie. - Wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej - tłumaczy ministerstwo.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało specjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że plac Piłsudskiego w Warszawie nadal będzie dostępny dla mieszkańców, gości i turystów. "W tej kwestii nic się nie zmieni, teren ten nie zostanie ogrodzony" - czytamy w piśmie.* *
"Plac Piłsudskiego jest miejscem, w którym odbywają się święta państwowe i najważniejsze uroczystości. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa. Dlatego wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej" - tłumaczy resort Mariusza Błaszczaka.
Jak ministerstwo argumentuje swoją decyzję? "Na podstawie przepisów ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wojewoda zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego oraz ochrony praw obywatelskich" - brzmi treść oświadczenia.
Pod koniec października wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera z PiS ogłosił, że przejmuje kontrolę nad placem Piłsudskiego, aby organizować tam uroczystości państwowe. Do tej pory placem Piłsudskiego administrowało miasto, a dokładniej Zarząd Dróg Miejskich. Taki zapis znajduje się w ewidencji gruntów.
Jednak, jak informowało Radio Zet, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak ustanowił plac Piłsudskiego terenem zamkniętym. Tym samym, prezydent miasta nie może ustanowić planu miejscowego zagospodarowania, ani wydać pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że do tej pory w stolicy terenami zamkniętymi były poligony, niektóre linie kolejowe i tereny Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Do sprawy odniosła się również prezydent Warszawy, który zaznaczyła w Internecie, że 31 październik jej zastępca Michał Olszewski i uprzedzali, że "dziwne zabiegi rządu wokół pl. Piłsudskiego skończą się kolejnym - po Sejmie i Krakowskim Przedmieściu - odgradzaniem barierkami jednego z centralnych miejsc w Warszawie". "Te obawy potwierdza decyzja podpisana przez ministra Błaszczaka" - czytamy we wpisie Gronkiewicz-Waltz na Facebooku.
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.
Przeczytajcie również: W Warszawie powstanie pomnik Jarosława Kaczyńskiego? Tego chce eurodeputowany PiS