Młodzież z Targówka chce zgłosić 60 projektów do budżetu obywatelskiego
Uczniowie zamierzają w ten sposób podnieść jakość życia w swojej dzielnicy.
Zgłaszanie propozycji do budżetu obywatelskiego na 2017 rok zmobilizowało reprezentantów gimnazjów, techników i liceów z Targówka do wytężonej pracy. Młodzież zamierza przedstawić wiele autorskich projektów, które do tej pory były mniej dostrzegane przez osoby dorosłe.
Wśród planów są projekty, odnoszące się do potrzeb wszystkich warszawiaków np. źródełka z wodą pitną i oświetlenia w parku. Jednak znajdą się również te, dedykowane głównie młodym mieszkańcom Targówka (m.in. skatepark, ścianka wspinaczkowa czy zadaszone boisko). Okazuje się, że uczniowie mają także do zaproponowania całkowicie innowacyjne idee, wśród których jest powstanie ogólnodostępnej, darmowej pralni oraz publicznych ładowarek do telefonów.
- Dla młodych osób atrakcyjne jest to, że wyniki budżetu partycypacyjnego są wiążące, czyli jeśli projekt zostanie wybrany w głosowaniu mieszkańców, to zostanie zrealizowany. Dzięki temu mogą przekonać się, że ważne jest ich zaangażowanie, to buduje ich poczucie sprawczości - mówi Martyna Studzińska z Fundacji Pole Dialogu.
Na zgłoszenie swoich pomysłów uczniowie mają czas do 15 stycznia i zapewniają, że spróbują zdążyć ze wszystkimi 60 projektami. Działanie to powstało z inicjatywy Urzędu Dzielnicy Targówek i Fundacji Pole Dialogu, a młodzież pozyskała wcześniej niezbędną wiedzę z zakresu funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Warszawie.
Przeczytajcie też: Kabaret "Dudek" 51 lat temu pokazał pierwszy program